Indie posílí spolupráci s Ruskem, koupí i jeho raketový systém

Indie a Rusko dnes podepsaly miliardové vojenské kontrakty a další smlouvy posilující spolupráci obou zemí. Dillí od Moskvy koupí i moderní ruský protiraketový systém S-400 Triumf. K uzavření dohod došlo na okraji summitu zemí BRICS v západoindickém státě Góa, napsala agentura DPA.

Podle indické televize NDTV nakoupí Dillí od Moskvy čtyři systémy S-400 Triumf v přepočtu za více než 140 miliard korun. Indie tak získá ruské rakety země-vzduch s doletem přibližně 400 kilometrů, které mohou být použity proti bojovým letadlům i řízeným střelám. Rusko systém naposledy nasadilo k ochraně své letecké základny v Sýrii.

Dillí chce také od Moskvy koupit 200 bojových vrtulníků typu Kamov 226T a čtyři fregaty 11356. Indie patří dlouhodobě k největším zákazníkům ruských zbrojovek, podobně jako její regionální soupeř Čína.

Indie s Ruskem podepsala celkem 16 dohod, které kromě zbraní zahrnují například i užší spolupráci v oblasti letů do vesmíru či v projektech „inteligentních“ měst.

V návaznosti na podpisy byl také prostřednictvím videokonference slavnostně otevřen nový reaktor indické jaderné elektrárny Kudankulam vybavené ruskými technologiemi. Zároveň byly položeny základní kameny pro další dva bloky reaktorů.

Indický premiér Nárendra Módí a ruský prezident Vladimír Putin spolu hovořili na okraji dvoudenního summitu zemí BRICS (Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jihoafrická republika), který skončí v neděli.

Newsletter