Indie výrazně uvolnila pravidla pro zahraničí investice

Indická vláda dnes oznámila rozsáhlou liberalizaci pravidel pro zahraniční investice. Reformy udělají ze země „nejotevřenější ekonomiku vůči zahraničním přímým investicím na světě,“ uvedl premiér Naréndra Módí. Uvolnění se týká zejména zbrojní produkce, civilního letectví, farmaceutického průmyslu, ale i maloobchodu. Americká technologická společnost Apple si například bude moci díky reformám otevřít v zemi své prodejny.

Módí označil reformy za důkaz reformního úsilí vlády a dodal, že budou „velkým impulzem pro tvorbu pracovních míst“. Pochyby o směřování vlády vyvolalo mezi investory víkendové oznámení guvernéra indické centrální banky Raghuráma Rádžana, že po zářijovém vypršení funkčního období nebude usilovat o druhý mandát a vrátí se na akademickou půdu.

Za Módího vlády, která se ujala moci před dvěma lety se slibem urychlit pomocí reforem hospodářský růst, je to už druhé významné uvolnění pravidel pro zahraniční investice. Zahraniční investoři se o rozsáhlý indický trh velmi zajímají, dosud ale řadu z nich od vstupu do země odrazovalo těžko prostupné houští regulace a byrokracie.

Zahraniční dodavatelé pro indickou armádu, kteří se dosud k transferu svých technologií do Indie stavěli zdráhavě, nyní budou mít právo plně vlastnit své výrobní aktivity v zemi. Totéž Indie povoluje v sektoru civilního letectví. Už minulý týden vláda snížila regulační překážky pro letecké společnosti, které chtějí létat na mezinárodních linkách.

V maloobchodu Indie uvolňuje na pět let povinnost mít určitý podíl zboží z domácích zdrojů. Vedle společnosti Apple z toho bude těžit například švédský prodejce nábytku IKEA, uvedla agentura Reuters.

Zahraniční společnosti také budou moci vlastnit bez vládního povolení až 74 procent stávajících farmaceutických výrob. U nových farmaceutických projektů už Indie umožňuje stoprocentní zahraniční vlastnictví.

Newsletter