Dolar zůstává pod výprodejním tlakem. Oslabuje v dolarovém indexu i proti procyklickým měnám. Vůči euru se obchoduje nad 1,1880 EURUSD. Měny regionu těží ze slabšího dolaru a z lepšího tržního sentimentu. Jediná koruna krátce oslabila zpět nad 25,50 za euro, aby se poté vrátila zpět pod tuto hranici.

Inflace v Německu byla v září nejvyšší za 16 měsíců

Spotřebitelské ceny v Německu v září podle údajů harmonizovaných s metodikou Evropské unie meziročně stouply o 0,5 procenta. Tempo jejich růstu tak bylo nejprudší od loňského května. Uvedl to dnes německý statistický úřad ve své konečné zprávě. Potvrdil tak své předběžné údaje ze závěru září.

Podle německé metodiky výpočtu se spotřebitelské ceny zvýšily dokonce o 0,7 procenta. K růstu přispěly například ceny alkoholických nápojů a tabáku, které stouply o 2,4 procenta.

Německo je největší ekonomikou v eurozóně. Podle rychlého odhadu statistického úřadu Eurostat z konce minulého měsíce meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v zemích používajících euro v září zrychlilo na 0,4 procenta ze srpnových 0,2 procenta.

Cílem Evropské centrální banky (ECB) přitom je, aby se meziroční tempo růstu spotřebitelských cen pohybovalo těsně pod dvěma procenty. ECB v posledních letech důrazně uvolňuje měnovou politiku, aby inflaci podpořila. Zavedla například záporné depozitní sazby a spustila nákupy vládních dluhopisů.

Newsletter