Dolar před dnešním zasedáním Fedu navyšuje zisky a proti euru se posouvá zpět pod hranici 1,1800 EURUSD. Komentář viceguvernéra ČNB Nidetzkého o relativně rychlém zvyšování sazeb podpořil korunu. Kurz zpevnil pod 25,65 za euro.

Irák kvůli cenám ropy sníží letošní výdaje a vezme si více půjček

Irák kvůli nižším cenám ropy, než se čekalo, sníží své rozpočtové výdaje vyjma ropného sektoru v letošním roce o 15 procent a vezme si zahraniční půjčky v objemu několika miliard USD. Vyplývá to z krátkého sdělení, které dnes zveřejnil Mezinárodní měnový fond.

Irák je druhým největším producentem ropy v rámci ropného kartelu OPEC. Z vývozu ropy pocházejí téměř veškeré příjmy země.

Rozpočet na letošní rok počítá se schodkem 24 bilionů dinárů (494 miliard Kč). Irácký parlament ho schválil v prosinci. Vláda v červnové žádosti o záložní půjčku MMF uvedla, že letos čeká deficit 4,9 miliardy USD (119,2 miliardy Kč).

MMF schválil půjčku pro Irák minulý týden. V počáteční tranši má Irák přístup k 1,9 miliardám USD.

Irák rovněž uvedl, že k pokrytí letošního deficitu použije také úvěr dvě miliardy USD od Světové banky, částečně garantovaný Francií, Británií a Kanadou, a půjčky ve výši více než tři miliardy USD od Spojených států a dalších věřitelů. Vláda také plánuje v posledním čtvrtletí letošního roku emisi dluhopisů v hodnotě jedné miliardy USD s plnou zárukou USA a emisi eurobondů za jednu miliardu USD.

Irák naposledy prodal zahraniční dluh v roce 2006, kdy vydal dluhopisy za 2,7 miliardy USD se splatností v roce 2028 a kupónem 5,8 procenta.

Irácká vláda rovněž MMF slíbila, že kvůli zvýšení příjmů zmrazí najímání nových zaměstnanců ve většině státního sektoru, provede penzijní reformu a zavede sazby za odběr elektřiny.

Hrubý domácí produkt země v loňském roce klesl o 2,4 procenta. Kromě prudkého poklesu cen ropy to způsobily také náklady na boj s radikální organizací Islámský stát (IS). Letos se očekává, že by mohl vzrůst o 10,3 procenta, napsala agentura Reuters.

Newsletter