Írán odmítá obvinění USA, že dodává zbraně rebelům v Jemenu

Íránská diplomacie odmítla obvinění Spojených států, že dodává zbraně šíitským povstalcům v Jemenu, uvedla dnes AFP. Americký admirál Kevin Donegan minulý týden uvedl, že námořnictvo USA a jejich spojenců zadrželo od dubna 2015 již čtyři zásilky zbraní, které směřovaly z Iránu na Arabský poloostrov.

Zásilky obsahovaly tisíce útočních pušek AK-47, protitankové střely, pušky pro odstřelovače a další zbraně, uvedl Donegan. Mluvčí íránského ministerstva zahraničí Bahrám Ghasemí to ale odmítl. „Tato obvinění jsou naprosto nepravdivá… jsou to naopak ničivé zbraně, americké bomby a rakety, které jsou každý den shazovány z letounů arabské koalice na bezbranné civilisty ve školách, nemocnicích, věznicích a domech v Jemenu,“ citovala mluvčího íránská média. Ghasemí dodal, že toto bombardování představuje „válečné zločiny“.

Spojené státy a Saúdská Arábie opakovaně obviňují Írán z vyzbrojování jemenských povstalců. V roce 2014 jejich oddíly obsadily Saná a pak postupovaly do dalších částí země. Loni v březnu se do bojů na straně jemenské vlády zapojila arabská koalice v čele se Saúdskou Arábií a šíity se podařilo vytlačit z oblastí na jihu. Saná je ale stále v jejich rukou. Podle údajů OSN při konfliktu zahynulo již nejméně 10.000 lidí.

Od letošního dubna do července se v Kuvajtu konaly mírové rozhovory, které ale ukončení sporu v Jemenu nepřinesly. Ani před pár dny nevytvořilo třídenní příměří v Jemenu podmínky k zahájení nových rozhovorů o ukončení občanské války.

Newsletter