Írán ohlásil úspěšný test rakety středního doletu

Írán před čtrnácti dny s úspěchem otestoval balistickou raketu středního doletu. Oznámil to dnes brigádní generál Alí Abdolláhí. Podle něj byl test úspěšný. Spojené státy považují íránské raketové zkoušky za porušení rezoluce Rady bezpečnosti OSN a vyhlásily kvůli nim proti Íránu sankce. Íránské vedení se nicméně dalo slyšet, že raketový program bude pokračovat.

„S osmimetrovou odchylkou jsme před čtrnácti dny testovali raketu s doletem 2000 kilometrů. Chyba v rámci osmi metrů znamená naprostý úspěch,“ řekl Abdolláhí, jehož citovala íránská agentura Tasním.

Íránské revoluční gardy provedly raketové testy také v březnu a jejich generál tehdy sdělil, že gardy nikdy neuznaly rezoluci RB OSN o íránském jaderném programu a jsou připraveny bránit Írán.

Teherán také vylučuje, že raketové zkoušky porušují loňskou dohodu Íránu se světovými mocnostmi o íránském jaderném programu.

Írán se sice loni se zahraničními partnery dohodl na omezení svého jaderného programu a zajistil si tak zrušení mezinárodních sankcí, avšak raketové testy neukončil. Mnozí signatáři dohody o jaderném programu tyto zkoušky považují za porušení loňské dohody, která se týká také raketové technologie.

Rozvíjení a nákup raketové technologie může Íránu vynést nové sankce, o nichž ale musí znovu rozhodovat Rada bezpečnosti OSN.

Newsletter