Irský soud zrušil odsouzení dvou bankéřů z AIB

Odvolací soud v Irsku dnes zrušil odsouzení dvou bývalých představitelů zkrachovalé Anglo Irish bank (AIB), kteří byli prvními bankéři poslanými do vězení v souvislosti s finančním krachem země. Uvedla to agentura Reuters.

Bývalý provozní ředitel Tiarnan O‘Mahoney (56) a bývalý tajemník Bernard Daly (67) byli odsouzeni ke třem respektive dvou letům ve vězení kvůli spiknutí s cílem zrušit bankovní účty a poskytnout nepravdivé informace daňovým úřadům. Oba se však odvolali.

Soud však dnes jejich odsouzení zrušil. Podle něj bylo soudní řízení zahájeno pozdě a část dokumentace byla špatně přiznána jako důkazy.

Krach banky AIB se stal synonymem pro úvěrové praktiky ve stylu kasina a stál Irsko 30 miliard eur (811 miliard Kč). To odpovídá zhruba 15 procentům hrubého domácího produktu země. Tato kauza je považována za hlavní zdroj bankovní krize, do které se následně Irsko dostalo. Země sama pak musela požádat o mezinárodní finanční pomoc, kterou dostala v roce 2010.

Bývalý ředitel banky David Drumm byl v pondělí vydán ke stíhání do Irska z USA. Irské úřady jej viní mimo jiné z podvodu, zločinného spolčení za účelem zpronevěry či falšování účetních knih.

AIB patřila k největším bankám v Evropě, kvůli krizi se ale dostala do takových problémů, že v lednu 2009 musela být zestátněna, jinak by musela vyhlásit bankrot. Drumm funkci ředitele opustil o měsíc dříve, tedy v prosinci 2008. O dva roky později už ve svém novém bydlišti v Bostonu podal žádost o vyhlášení osobního bankrotu. Svému bývalému zaměstnavateli dluží zhruba 10,5 milionu eur (284 milionů Kč) z půjček, které dostal.

Newsletter