Islámský stát vyzval k útokům v EU a USA během ramadánu

Extremistická organizace Islámský stát (IS) v novém poselství vyzvala své stoupence k útokům na Spojené státy a Evropu během muslimského svátku ramadán, který začíná počátkem června. Vzkaz povzbuzující k útokům na vojenské a civilní cíle je rozšiřován na účtech sítě twitter, na nichž se podobné dokumenty obvykle objevují, a podle agentury Reuters se prohlašuje za dílo mluvčího IS abú Muhammada Adnáního.

„Ramadán, měsíc dobývání a džihádu. Nachystejte se a buďte připraveni . . . udělat z něj pro nevěřící všude na světě měsíc pohrom . . . zejména vy, bojovníci a stoupenci chalífátu v Evropě a Americe,“ píše se v poselství. Autentičnost dokumentu nebyl Reuters schopen ověřit.

„I to nejmenší, co v jejich zemích uděláte, bude pro nás lepší a trvalejší, než to, co byste dělali, kdybyste byli s námi . . . Kéž bychom byli na vašem místě, abychom mohli trestat křižáky ve dne v noci,“ uvádí se ve vzkazu.

Organizace, která založila „chalífát“ na rozsáhlých územích Sýrie a Iráku, se za poslední rok přihlásila k vražedným útokům na civilní cíle ve Francii, Belgii, v USA i jinde. Dokument se ale nijak nezmiňuje o čtvrtečním dosud neobjasněném zřícení letadla aerolinek Egyptair s 66 lidmi na palubě, o němž někteří vládní činitelé spekulují jako o dalším teroristickém útoku džihádistů.

Mluvčí IS naznačil, že útoky v západních zemích mají být odvetou za letecké bombardování pozic džihádistů koalicí vedenou Američany od roku 2014. „Jejich letadla nerozlišují mezi civilisty a bojovníky, muži a ženami,“ píše se v dokumentu.

Newsletter