Itálie nehodlá měnit rozpočet ani v případě námitek Bruselu

Italská vláda nehodlá měnit své rozpočtové plány pro příští rok ani v případě, že vůči nim vznese námitky Evropská komise. Uvedl to dnes italský premiér Matteo Renzi. Komise nyní posuzuje, zda je návrh italského rozpočtu v souladu s pravidly Evropské unie.

Renzi minulý týden představil návrh, který v příštím roce počítá s rozpočtovým schodkem ve výši 2,3 procenta hrubého domácího produktu. V květnovém dopisu přitom italská vláda Evropské komisi slíbila, že deficit bude činit pouze 1,8 procenta HDP. Komise nyní podle některých představitelů EU zvažuje, že Itálii zašle varovný dopis.

Renzi dnes nicméně prohlásil, že se nehodlá nechat ovládat technokraty z Bruselu. „Rozpočtový návrh se nezmění,“ řekl v rozhlasovém rozhovoru. „Chceme řešit potřeby obyvatel Itálie, ne bruselské technokracie,“ dodal. Návrh rozpočtu musí do konce roku schválit italský parlament.

Renzi v poslední době čím dál hlasitěji kritizuje „stará a absurdní“ rozpočtová pravidla EU, která řada Italů považuje za příčinu slabého hospodářského růstu v zemi.

Italský veřejný dluh se nyní pohybuje kolem 133 procent HDP, což je druhá nejvyšší úroveň v eurozóně po Řecku.

Newsletter