Japonsko nadále v problémech

V noci ze čtvrtka na pátek byla zveřejněna řada dat z japonské ekonomiky. Většina z nich ukazuje, že se abenomika nadále potýká s určitými problémy.

Japonská průmyslová výroba v listopadu poklesla o 0,6 %. Konsensus původně očekával nárůst o 0,8 % po říjnovém 0,4% růstu.

Inflace očištěná o ceny čerstvého jídla splnila očekávání a skončila na úrovni 2,7 %, avšak dle serveru CNBC jde o již čtvrté zpomalení v řadě. Inflace očištěná o dubnové zvýšení daně z obratu pak dosahuje 0,7 %, což je o 0,2 procentního bodu méně než v říjnu.

Útraty japonských domácností v listopadu klesly o 2,5 % oproti meziročnímu konsensu na úrovni 3,8% růstu. Maloobchodní tržby vzrostly o 0,4 %, což je o 0,7 procentního bodu méně oproti očekávání. Nezaměstnanost pak nadále zůstává na 3,5 %.

Velký propad pak zažily reálné mzdy. V listopadu klesly o 4,3 %, což je nejvíce od roku 2009. Celkově jde již o 17. propad v řadě.

Jediným pozitivním ukazatelem se ukázal být průzkum mezi výrobci, který naznačil, že očekávají růst produkce o 3,2 % za prosinec a za leden pak o 5,7 %.

Newsletter