Japonský jen oslabuje, škodí mu chystaná stimulační opatření

Japonský jen dnes na devizových trzích oslabuje k dolaru i k euru. Škodí mu zejména chystaná opatření na podporu japonské ekonomiky, která připravuje vláda premiéra Šinzóa Abeho. Japonská vládní koalice si o víkendu zajistila vítězství ve volbách, takže jejím plánům už nestojí prakticky nic v cestě. Kurz jenu je tak nejslabší od britského referenda.

Dolar k jenu pozdě odpoledne přidával 1,7 procenta na 104,51 JPY. Dostal se tak nejvýše od 24. června, kdy referendum o vystoupení Británie z Evropské unie rozbouřilo světové trhy. Dolar tehdy k jenu sestoupil až na 99 JPY.

Euro vůči jenu dnes překročilo hranici 116 JPY a rovněž se dostalo nejvýše od 24. června. Zisky později zmírnilo a před 17:00 SELČ se pohybovalo kolem 115,70 JPY s nárůstem o 1,9 procenta. K dolaru naposledy přidávalo 0,2 procenta na 1,1082 USD.

O japonskou měnu byl po britském referendu mezi investory značný zájem jako o bezpečné útočiště. Oživení na světových akciových trzích ale v dalších dnech způsobilo, že investoři se bezpečnějších investic postupně zbavují. Vedle japonského jenu se to týká například i zlata nebo státních dluhopisů.

Širší index amerických akcií S&P 500 překonal v pondělí dosavadní rekordní závěrečnou hodnotu z loňského května. Na nové maximum se vyšplhal i na začátku dnešního obchodování. Výnos klíčového amerického vládního dluhopisu s desetiletou splatností vzrostl na 1,5 procenta a je nejvýše za více než týden.

Newsletter