Jednání o OKD jsou dnes bez Babiše

Dnešních jednání o situaci v černouhelné společnosti OKD se neúčastní ministr financí Andrej Babiš (ANO). Vyplývá to z tweetu ministra průmyslu Jana Mládka (ČSSD). Babiš v pátek uvedl, že by stát mohl těžební společnosti OKD poskytnout finanční pomoc při případné reorganizaci. V každém případě ale bude požadovat garance, že o vložené peníze nepřijde.

„Jednáme o krizové situaci v OKD s managementem firmy. Jediný, kdo nám chybí, je ministr financí, je v Bruselu,“ uvedl dnes Mládek. Po jednání předsednictva vlády s vedením firmy následuje na Úřadu vlády schůzka pracovní skupiny Rady hospodářské a sociální dohody ČR. Vedle Mládka a premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) se jí účastní mimo jiné hejtman Moravskoslezského kraje Miroslav Novák (ČSSD), vládní zmocněnec Jiří Cienciala nebo předseda Českého báňského úřadu Martin Štemberka. Přítomni jsou také zástupci odborů a zaměstnavatelů.

„Budeme čekat na to, jak se domluvila vláda s vedením OKD. To, s čím jsme jako odbory přišly, stále platí,“ řekl ČTK před jednáním předseda Odborového svazu pracovníků hornictví, geologie a naftového průmyslu Jan Sábel.

Odbory na konci května při jednání v podobném složení navrhly, aby OKD koupila skupina, kterou kromě nich tvoří podnikatelé Pavel Tykač a René Holeček. Tykač ovládá skupinu Czech Coal Group, která těží hnědé uhlí v severních Čechách, Holeček mimo jiné ovládá Českou zbrojovku Uherský Brod. „Očekávám dnes od vlády nové informace, případně informace insolvenčního správce,“ řekl ČTK před dnešním jednáním také prezident Svazu průmyslu Jaroslav Hanák.

OKD je od května v úpadku. Podle čtvrtečního vyjádření generálního ředitele OKD Dalea Ekmarka bude firma letos potřebovat externí úvěr 700 milionů až miliardu korun. Při procesu reorganizace, kterému firma dává přednost před konkurzem, by se podnik neobešel bez pomoci státu. Jinak podle ředitele hrozí to, že by firma musela zastavit provoz.

OKD se dostalo do existenčních potíží kvůli klesajícím cenám uhlí a předluženosti. Nyní v ní i s dodavatelskými zaměstnanci pracuje asi 12.000 lidí.

Newsletter