Revize HDP ČR za 4Q 2020 ukázala mezikvartální i meziroční zlepšení. Koruna díky nad očekávání lepším číslům posiluje pod 26,20 za euro. Zbytek regionu ve ztrátě, ovšem postupně ji snižuje. Asijské obchodování potvrdilo trvající převahu dolaru. Americká měna v zisku proti procyklickým měnám i euru.

Jurečka chce navýšit rozpočet resortu o 1,2 miliardy Kč

Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) bude požadovat navýšení rozpočtu svého ministerstva na příští rok o 1,2 miliardy korun. Jurečka žádá rozpočet resortu 21,4 miliardy korun, tedy stejně jako letos. Ministerstvo financí v návrhu rozpočtu podle něj počítá s částkou 19,4 miliardy. „Je tady rozpor dvou miliard, dneska jsme se někam posunuli. Pořád mně chybí 1,2 miliardy,“ uvedl Jurečka po dnešním jednání s ministrem financí Andrejem Babišem (ANO).

„Ta dohoda tady dnes není, budeme jednat dál v průběhu měsíce srpna,“ uvedl ministr. Pozitivní podle něj je, že v letošním roce má resort přislíbeno přesun zhruba jedné miliardy korun, aby mohl řešit věci týkající se škod způsobených mrazem a dofinancování peněz, které ČR poslala Evropská komise jako druhý pomocný balíček pro chovatele prasat a producenty mléka.

Jurečka je také připraven hledat zdroje pro navýšení příjmů státního rozpočtu ze státních podniků, tzn. z Lesů ČR či Budvaru. „Případně se podívat ještě na jiné naše resortní organizace, kde bychom mohli navýšit příjmy pro rozpočet,“ dodal ministr.

Newsletter