K útoku ve vlaku do Würzburgu se přihlásil Islámský stát

K činu 17letého afghánského migranta, který v pondělí večer v Německu zaútočil nožem a sekyrou na cestující regionálního vlaku do bavorského Würzburgu, se přihlásila organizace Islámský stát (IS). V pokoji útočníka se podle bavorského ministra vnitra Joachima Herrmanna našla ručně kreslená vlajka této organizace. Dvě osoby zraněné při útoku jsou podle něj v kritickém stavu.

Mladistvý útočník, který do Německa přišel z Afghánistánu bez doprovodu rodičů, zranil ve večerním vlaku z Treuchtlingenu do Würzburgu nožem a sekyrou čtyři osoby. Podle agentury DPA se jedná o členy rodiny z Hongkongu, kteří byli v Německu na dovolené. Na útěku pak útočník zranil ještě jednoho kolemjdoucího, uvedla televizní stanice n-tv.

Bavorská policie bez upřesnění uvedla, že zranění během útoku utrpělo pět lidí, z toho čtyři vážné a jeden lehké. Afghánce policie nakonec na útěku zastřelila.

Dva zranění jsou podle Herrmanna v kritickém stavu. V pokoji migranta, který žil u pěstounské rodiny, se našla ručně nakreslená vlajka organizace Islámský stát. Organizace se mezitím prostřednictvím své agentury Amak k činu přihlásila. Útok spáchal náš bojovník, uvedli radikálové, kteří ovládají značná území v Iráku a Sýrii a přihlásili se v poslední době k řadě atentátů po celém světě. Naposledy se hlásili k útoku nákladním autem v jihofrancouzském letovisku Nice, kde ale dosud důkazy o přímém spojení útočníka s IS chybějí. Čin v Německu mladík podle Amak provedl „jako odpověď na výzvu mířit na země, které se účastní koalice proti Islámskému státu“.

Policie se podle Herrmanna nedomnívá, že by měl útočník komplice. „Ve vlaku byl sám. Čin spáchal sám,“ uvedl regionální ministr.

List Bild s odvoláním na mluvčího bavorského ministerstva vnitra uvedl, že útočník během svého řádění provolával „Alláhu akbar“ (Bůh je veliký). Herrmann už dříve v rozhovoru s BR řekl, že jistý výkřik útočník podle svědků učinil.

Útok už odsoudil hongkongský vůdce Leung Čchun-jing. Podle informací čínských médií jsou zraněnými z vlaku 62letý muž, jeho 58letá manželka, jejich 27letá dcera a její 31letý přítel. Sedmnáctiletý syn staršího páru zranění údajně neutrpěl. V ohrožení života jsou podle německých médií zřejmě oba zranění muži, kteří se snažili své blízké chránit. Šok utrpělo také 14 dalších cestujících. Celkem ve vlaku do Würzburgu bylo asi 20 až 30 lidí.

Útok již odsoudila také řada německých politiků. Vlna nevole se zvedla kvůli příspěvku političky strany Zelených na twitteru. Poslankyně Renate Künastová krátce po útoku kritizovala policii, že útočníka zabila. Měla podle ní pouze zajistit, aby nemohl dál útočit. Policie už podle obvyklých pravidel zahájila interní šetření zásahu.

Do Německa v loňském roce přišlo více než milion migrantů, z toho asi 150.000 z Afghánistánu. Útočník přišel podle Herrmanna do Německa ale už před dvěma lety. Ještě před dvěma týdny žil v domově pro uprchlíky bez doprovodu, následně se přestěhoval k pěstounům.

Z Afghánistánu pochází téměř padesát procent všech nezletilých migrantů, kteří přišli do Bavorska bez doprovodu. V největší německé spolkové zemi bylo na konci letošního března asi 15.500 nezletilých migrantů bez rodičů. Kromě Afghánistánu pochází hlavně ze Sýrie, Eritreje a Somálska.

Newsletter