Dolar navýšil ztráty v dolarovém indexu pod 90 bodů a proti euru nad 1,2200 EURUSD. Korunu podpořilo silnější euro a vyšší tržní sazby. Aktuálně se obchoduje těsně nad 25,40 za euro.

Kanada a Čína začnou jednat o volném obchodu i vydávání občanů

Kanada a Čína zahájí rozhovory o možné dohodě o volném obchodu mezi oběma zeměmi. Projednají i případné uzavření smlouvy o vydávání čínských uprchlíků z Kanady zpět do vlasti. Jde o součást snahy o zlepšení vztahů mezi Ottawou a Pekingem, řekli podle agentury Reuters kanadský premiér Justin Trudeau a jeho čínský protějšek Li Kche-čchiang.

Dohoda o volném obchodu by mohla přinést stimul pro kanadskou ekonomiku, která se kvůli nízkým cenám ropy potýká se slabým růstem. Čína je pro Ottawu druhým největším exportním trhem po USA.

Průzkumy veřejného mínění nicméně opakovaně ukázaly, že většina Kanaďanů volný obchod s Čínou nepodporuje, mimo jiné kvůli prohřeškům Pekingu v oblasti lidských práv.

Dva dlouhotrvající obchodní spory jsou již nyní alespoň částečně vyřešeny, takže se kanadské hovězí maso a kanola (plodina využívaná na výrobu oleje) snáze dostanou na čínský trh.

Trudeau zároveň oznámil uzavření čtyř kontraktů mezi kanadskými a čínskými firmami. Patří mezi ně například společný podnik na vývoj a stavbu nových jaderných reaktorů v Číně.

Trudeau čelí kritice opozice, že zvažuje vydávání podezřelých Číňanů zpět do vlasti, kde je podle ochránců lidských práv běžné mučení a vynucování přiznání. Čína extradiční smlouvu požaduje dlouhodobě, aby mohla postavit před soud údajně zkorumpované úředníky, kteří uprchli do Kanady.

Reuters naznačuje, že vstřícnost Ottawy ohledně extradicí může souviset s nedávným propuštěním Kanaďana Kevina Garratta, který byl v Číně dva roky zadržován pro údajnou špionáž.

Newsletter