Kanada schválila prodej geneticky modifikovaných lososů

Kanadské úřady dnes schválily prodej geneticky modifikovaných lososů jako potravin a krmiva a konstatovaly, že jeho požívání je bezpečné. Jako první prodej geneticky upravených lososů schválil loni v listopadu po několikaletém zkoumání Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) Spojených států.

Kanadský úřad zdraví a tamní potravinová inspekce uvedly, že losos vyvinutý firmou Aqua Bounty Technologies z amerického státu Massachusetts je pro přímou spotřebu nezávadný a je stejně výživný jako běžný losos. Rozhodnutí je podle úřadů konečné a geneticky upravený losos nebude muset být jako zboží nijak odlišně označován.

Ekologičtí aktivisté vědecký konsensus o nezávadnosti geneticky upravených potravin zpochybňují a tvrdí, že tyto produkty mohou mít dlouhodobě negativní účinky na lidské zdraví nebo životní prostředí. Některé zelené skupiny podaly letos proti rozhodnutí FDA schválit geneticky modifikovaného lososa žalobu, uvedla agentura Reuters.

Vědci přidali do genetické výbavy lososa obecného (atlantského) růstový hormon z tichomořského druhu lososa čavyča, který umožňuje modifikovaným rybám nabývat na váze dvojnásobnou rychlostí ve srovnání s běžnými lososy. Producenti uvádějí, že losos dorůstá plné délky během 250 dnů, zatímco běžně tento druh dospívá za 400 dnů.

Americká Národní akademie věd tento týden v obsáhlé zprávě konstatovala, že genetické modifikace lidem ani životnímu prostředí neškodí a takto vyvinuté potraviny se co do rizikovosti nijak neliší od běžných potravin. Vědecký výbor akademie zdůraznil, že vzhledem ke stírání hranic mezi geneticky upravenými a tradičně vyvíjenými plodinami a dalšími organismy by se regulační orgány měly zaměřovat na bezpečnost konečných produktů bez ohledu na to, jak vznikají.

Letošní zpráva akademie přitom podle agentury AP vyšla vstříc kritikům genetických modifikací a prostudovala více než tisíc studií na toto téma. „Do určité míry víme o některých geneticky modifikovaných potravinách více než o jiných,“ řekl člen výboru akademie Dominique Brossard z Wisconsinské univerzity. Odpůrci však zprávu podrobili kritice ještě dříve, než vyšla, a skupina Food & Water Watch například akademii obvinila, že bere peníze od biotechnologických firem.

Newsletter