Katarský fond koupil podíl v mrakodrapu Empire State Building

Katarský státní investiční fond koupil téměř desetinový podíl ve společnosti, která vlastní věhlasný newyorský mrakodrap Empire State Building. Realitní firma Empire State Realty Trust (ESRT), která budovu v New Yorku spravuje, dnes uvedla, že fond Qatar Investment Authority (QIA) v ní koupil za 622 milionů USD (14,9 miliardy Kč) podíl 9,9 procenta.

Katarský fond v USA vlastní rovněž více než desetiprocentní podíl v luxusním klenotnictví Tiffany. Letos v březnu prodal fond své akcie v americkém filmovém studiu Miramax katarské mediální skupině beIN, uvedla agentura AP.

ESRT má ve svém portfoliu dalších 18 nemovitostí, proslulý mrakodrap ale patří k nejdůležitějším. Loni měl na celkových příjmech firmy podíl 30 procent, upozornil list The Wall Street Journal. S akciemi ESRT se od roku 2013 obchoduje na burze.

Mrakodrap Empire State Building byl otevřen v roce 1931 v době Velké hospodářské krize. Je vysoký 381 metrů a má 102 podlaží. O titul nejvyšší budovy světa ho v roce 1972 připravily dvě věže newyorského Světového obchodního centra (WTC), které ale byly zničeny při teroristickém útoku ze září 2001. V současné době je nejvyšší budovou světa Burdž Chalífa v Dubaji, která měří 828 metrů.

Newsletter