Kauza Clintonová: Obama je znepokojen nakládáním s tajnými informacemi

Americký prezident Barack Obama v souvislosti s e-mailovou aférou Hillary Clintonové vyjádřil znepokojení z toho, jak ministerstvo zahraničních věcí USA nakládá s tajnými informacemi. Prezident, který se ve Varšavě zúčastnil dvoudenního summitu NATO, dnes podle agentury Reuters dodal, že problém je také výzvou pro nynější dobu, kdy se ke komunikaci využívají e-maily, textové zprávy a chytré telefony.

„Se vší úctou k ministerstvu zahraničí, znepokojuje mě to,“ řekl Obama v reakci na hodnocení šéfa amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Jamese Comeye, podle kterého byla někdejší ministryně Clintonová i její úřad při zacházení s utajovanými informaci v e-mailech mimořádně lehkovážní.

Clintonová, která bude v listopadových volbách jako kandidátka demokratů usilovat o prezidentské křeslo, v pátek zopakovala, že si nebyla vědoma toho, že ze svého soukromého e-mailu posílá či přijímá utajované vládní informace. Vinu přitom svalila na bývalé kolegy na ministerstvu zahraničí, když uvedla, že v otázce toho, zda nějaká informace je či není tajná, následovala jejich příkladu. „Oni, domnívám se, si nemysleli, že posílají materiál podléhající utajení, vykonávali svoje úkoly,“ uvedla v rozhovoru s televizní stanicí MSNBC.

Republikáni táto aféry hojně využívají v prezidentské kampani a ve čtvrtek kritizovali závěr FBI, podle něhož nebude Clintonová trestně stíhána.

Newsletter