Kdy má smysl půjčit si peníze?

Zdroj: Depositphotos

Obecně platí, že lidé by se měli zadlužovat zodpovědně. Proto se nedoporučuje půjčovat si na věci, které mají kratší životnost, než je doba splácení samotného úvěru. Příklad? Třeba dovolená na Maledivách nebo projížďka luxusním autem. V případě, že vám ale přestane fungovat lednice nebo pračka a nemáte potřebnou hotovost, je nasnadě po půjčce sáhnout.

Pohlídejte si zdravou míru zadlužení

Je jasné, že nemusíte mít mobil za 30 tisíc korun, pokud tomu neodpovídají vaše současné finanční možnosti ani schopnost splácet. Obecně platí, že takzvaná zdravá míra zadlužení je do 25 % z peněz, které vám po zaplacení nutného zůstanou z výplaty. Ekonomicky únosná míra je pak 50 %. Vždy však záleží na konkrétní situaci.

Už víte, kdy není dobré se zadlužit. Kdy to ale smysl má? Sepsali jsme pro vás 4 nejčastější případy.

Půjčka na auto

Auto může působit rozporuplným dojmem. Na jednu stranu vám může výrazně zlepšit život, na druhou stranu se nesmyslnými splátkami na auto můžete zatížit na několik let dopředu. A to vše jen kvůli touze ohromit své okolí a ukázat, že na to prostě máte. Vždy myslete na to, že vám při splácení auta musí zůstat peníze na benzín a případné opravy.

Ale zpátky k tomu, proč si auto na splátku pořídit. Pokud vám pokryje všechny potřeby, zvýší se vaše životní úroveň a zároveň budete moci třeba vydělávat více peněz nebo trávit větší část svého času s rodinou, pak není nad čím přemýšlet.

Jako příklad můžeme uvést dojíždění do práce s lepším finančním ohodnocením nebo pokrytí větší poptávky po službách díky vlastní dodávce v případě živnostníka či menší firmy.

Půjčka na vlastní bydlení

Pokud bydlíte v nájmu a každý měsíc platíte částku, kterou byste raději investovali do vlastního, pak je půjčka jasnou volbou.

Možná budete měsíčně splácet podobnou sumu, jako v nájmu, ale s rozumným úrokem a nikdo vás z bytu nebo domu nevyhodí. Jakmile úvěr splatíte, bude hodnota nemovitosti pravděpodobně ještě vyšší, než jaká byla původní výše půjčky. Ne nadarmo se říká, že investice do nemovitosti je jednou z nejlepších variant.

Půjčka na vzdělání

Jednou z nejchytřejších věcí, kterou můžete v životě udělat, je investovat do svého vzdělání. Při rozhodování, zda si na váš vysněný kurz nebo třeba letní školu půjčit, je ale potřeba si vše důkladně propočítat.

Přinese vám absolvování kurzu a získání certifikátu zvýšení mzdy nebo možnost lepšího uplatnění na trhu? Slíbil vám šéf kariérní postup? Pak nemusíte dále přemýšlet a rovnou se vrhněte na výběr ideální půjčky. Je dost možné, že investice se vám už za rok vrátí a ze správného rozhodnutí budete po finanční stránce profitovat po celý život.

Půjčka při neopakovatelné nabídce

Dlouho jste si přáli koupit nějaký sběratelský kousek nebo elektroniku, která se vám ale zdála předražená? Občas se může stát, že se objeví neopakovatelná možnost pořídit si nějakou věc za částku, která je výrazně pod její tržní cenou. Hodnota samotného produktu je přitom dlouhodobě nad výší úvěru, který byste si pro koupi museli vzít.

Pokud se vám takto poštěstí, můžete využít půjčku. Zbytnou věc takovéto hodnoty většinou není problém později prodat alespoň za částku, kterou jste do koupě původně investovali.

Newsletter