Výprodejní tlaky se dolaru nepouští. Americká měna oslabuje v dolarovém indexu i proti procyklickým měnám. Proti euru se obchoduje nad 1,1870 EURUSD. Koruna profituje z větší ochoty riskovat, kterou na FX trzích pozorujeme. Pomáhá i nárůst domácích tržních sazeb. Kurz se posunul krátce pod 25,50 za euro.

KLDR provedla další neúspěšný test balistické rakety

Severní Korea dnes podnikla další neúspěšný pokus odpálit balistickou raketu z odpalovacího střediska v blízkosti města Kusong na severozápadě KLDR. Odpálení rakety zaznamenalo jako první Severoamerické velitelství protivzdušné obrany (NORAD), podle nějž šlo o střelu středního doletu Musudan, informovala agentura Reuters.

Test potvrdila také jihokorejská armáda, podle níž raketa explodovala krátce po startu. Mluvčí amerického ministerstva obrany Gary Ross uvedl, že Spojené státy pokus o odpálení rakety odsuzují a dodal, že americká vláda tuto záležitost předloží OSN. Raketové testy prováděné KLDR porušují rezoluce Rady bezpečnosti OSN.

Předchozí, rovněž neúspěšný test rakety Musudan provedla KLDR v sobotu; také tato střela explodovala krátce po odpalu. Pchjongjang doposud testoval střelu tohoto typu osmkrát, pouze jednou byla ale zkouška částečně úspěšná.

Raketa Musudan má teoreticky dolet 2500 až 4000 kilometrů, což znamená, že by měla být schopna ohrozit kromě Japonska a Jižní Koreje i americké vojenské základny na tichomořském ostrově Guam.

Po pěti nezdařených testech se severokorejské armádě letos v červnu podařilo odpálit střelu Musudan do vzdálenosti 400 kilometrů. Raketa přitom dosáhla výšky 1000 kilometrů, což ukázalo, že Pchjongjang udělal pokrok ve svém raketovém programu.

Newsletter