Koaliční rada do voleb snížení DPH neprobere, sejde se až po nich

Koaliční rada vládních stran se nesejde tuto středu, jak dříve avizovala ministryně práce Michaela Marksová (ČSSD), ale až v polovině října. ČTK to dnes řekl předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Jiří Mihola. Například diskutované snížení daně z přidané hodnoty u čepovaného piva a základních potravin tak koalice probere nejdříve po krajských a senátních volbách.

Marksová před týdnem v pořadu České televize Otázky Václava Moravce řekla, že se koaliční špičky sejdou po jednání vlády tuto středu. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) podle Miholy nicméně schůzku posunul, takže se uskuteční až po volbách, 17. října naváže na jednání vlády.

Koaliční dohodu na snížení u čepovaného piva z 21 procent na 15 procent od příštího roku a u základních potravin ze současných 15 procent na deset procent od roku 2018 prezentoval před dvěma týdny jako hotovou věc ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). Jako zdroj informace uvedl stranického šéfa a vicepremiéra Pavla Bělobrádka. Koaliční partneři pak dohodu šéfů stran popřeli.

Bělobrádek se omluvil, že Jurečku i veřejnost špatně informoval. „Návrh na snížení DPH nebyl ještě odsouhlasen koalicí,“ uvedl. Nedementoval však tvrzení, že se na plánu dohodli předsedové koalice.

Marksová před týdnem v ČT uvedla, že od ministrů hnutí ANO bude chtít slyšet návrhy, jak řešit pomoc neúplným rodinám pečujícím o nezaopatřené děti. Vláda projednávání jejího návrhu, který počítá například se zvýšením přídavku na děti o stokorunu měsíčně, přerušila na konci srpna na dobu, než ho neprobere koalice.

Newsletter