Komentář: Americký trh práce vykázal další dobrá čísla, Fed bude svižně zvyšovat sazby

Data z amerického trhu práce přinesla pozitivní zprávy. Potvrdila tak jeho robustnost, která je základem pro pokračování procesu zvyšování úrokových sazeb.

V soukromém sektoru mimo zemědělství bylo v březnu vytvořeno 431 tisíc nových pracovních míst. Trh přitom očekával 490 tisíc. Revize únorového čísla přinesla navýšení z 678 tisíc na 750 tisíc. Míra nezaměstnanosti klesla z 3,8 % na 3,6 %. Trh očekával pokles na 3,7 %. Mzdy dále rostly, a to meziročním tempem 5,6 % při predikci 5,5 %. Míra participace pak vzrostla na 62,3 % na 62,4 %.

„Březnová data potvrdila napjatý stav amerického trhu práce. Fed má tak otevřený prostor pro svižné zvyšování sazeb,“ uvedl analytik společnosti Roklen Jan Berka. „Trh očekává, že americké úroky letos vzrostou o více než 200 bodů. Na květnovém zasedání by mělo dojít na zvýšení sazeb o 50 bodů. Pravděpodobnost tohoto kroku dosahuje více než 70 %. Dolar tak v návaznosti na dnešní data zpevnil jen mírně,“ doplnil.

Zdroj: XTB
Zdroj: XTB

„Reakce trhu byla opravdu omezená, protože zpráva se příliš neodchýlila od očekávání,“ potvrdil analytik společnosti XTB Štěpán Hájek. „EURUSD klesl, ale rozsah pohybu nepřesáhl 0,2 %. Poněkud negativní reakce se dala zaznamenat i na indexech, ale stejně jako v případě USD byla omezená,“ uzavřel.

 

Newsletter