Koupě norské Opera Software Číňany zkrachovala. Ti ale koupí části

Avizované převzetí norské softwarové firmy Opera Software skupinou čínských firem za 1,24 miliardy dolarů (30,3 miliardy Kč) se neuskuteční. Oznámila to dnes norská firma. Firmy podle jejího předsedy neobdržely však souhlas regulátorů s dohodnutou transakcí. Představenstvo Opery ale schválilo alternativní dohodu, v jejímž rámci čínské konsorcium převezme některé součásti této firmy za 600 milionů dolarů (14,6 miliardy Kč).

Čínské konsorcium učinilo nabídku na převzetí Opera Software letos v únoru. Norská firma by tím získala dodatečné finanční prostředky a napojení na nové zákazníky v Číně. Minulý týden ale Opera upozornila, že dohodnutá transakce ještě musí získat souhlas regulátorů.

Předseda norské firmy Sverre Munck dnes uvedl, že regulatorní souhlas do vypršení závěrečné lhůty minulý týden v pátek nepřišel. Odmítl však sdělit, zda chyběl souhlas čínských regulátorů, či regulačních úřadů v USA, nebo obou zároveň.

„Nebylo to uzavřeno,“ uvedl Munck podle agentury Reuters během telekonference.

Čínské konsorcium, které zahrnuje společnosti Qihoo 360 Technology Company a Beijing Kunlun Tech Company, ale nyní plánuje převzít divizi internetového vyhledávače, dále sekci pro aplikace pro sledování výkonu a na ochranu soukromí a divizi technologických licencí. Také má v plánu koupit podíl Opery v čínském společném podniku nHorizon, napsala agentura Reuters.

Opeře zůstane divize reklamy a marketingu a dále aktivity spojené s televizním vysíláním a s počítačovými hrami.

Nejznámějším produktem Opery je stejnojmenný prohlížeč určený hlavně pro mobilní přístroje. Uživatelům umožňuje rychleji surfovat po internetu, neboť využívá méně dat.

Newsletter