Kreml popřel shromažďování kompromitujících informací na Trumpa

Kreml dnes prohlásil, že nemá žádný kompromitující materiál ani na nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa, ani na jeho demokratickou soupeřku Hillary Clintonovou. Opačná tvrzení označil mluvčí prezidenta Vladimira Putina za „naprostý nesmysl“ a „bulvární čtivo“.

„Ne, v Kremlu nemáme kompromitující materiál na Trumpa,“ řekl Dmitrij Peskov podle agentury TASS. „Je to naprostá kachna, naprostý výmysl a naprostý nesmysl. Kreml se nezabývá sbíráním kompromitujících informací,“ zdůraznil Putinův mluvčí a údajné kompromitující informace označil za „pulp fiction“, což TASS přeložil do ruštiny jako „nekvalitní bulvární čtivo“.

Bývalý šéf ruské tajné služby FSB Nikolaj Kovaljov označil údajnou zprávu amerických tajných služeb o kompromitujících materiálech na Trumpa v ruských rukách za pokus vlády končícího prezidenta Baracka Obamy zdiskreditovat republikánského nástupce. „Koho by zajímalo sbírat kompromitující informace na člověka, který přijížděl (do Moskvy) pořádat soutěže krásy? Takové praktiky u nás v Rusku nemáme,“ tvrdí někdejší šéf FSB, která je nástupkyní sovětské tajné policie KGB.

Kompromitující materiál na budoucího amerického prezidenta chtěli podle neověřených zdrojů z amerických tajných služeb Rusové využít k budoucímu nátlaku na Trumpa a k jeho vydírání. Vyplývá to z údajné tajné zprávy amerických tajných služeb, kterou zveřejnil portál BuzzFeed. Dokument, jehož pravost nebyla potvrzena, mimo jiné popisuje Trumpova setkání s prostitutkami v moskevském hotelu.

Ruské tajné služby se podle amerických zdrojů věnovaly i Trumpově demokratické rivalce v prezidentských volbách Hillary Clintonové. Její spis obsahoval ale spíše jen odposlechnuté hovory z jejího pobytu v Rusku a informace z dalších komunikačních kanálů než citlivé podrobnosti ze soukromí.

Newsletter