Lobbista Dalík nechtěl vypovídat před odvolacím soudem

Lobbista Marek Dalík dnes odmítl vypovídat před pražským vrchním soudem, který začal projednávat odvolání v kauze korupce při nákupu obrněných vozidel Pandur pro českou armádu. Dalík dostal pět let vězení a peněžitý trest pět milionů korun. V minulosti Dalík vinu u soudu popřel. Před soudem dnes vystoupil i bývalý premiér Topolánek, jemuž Dalík dělal poradce. Řekl, že po Dalíkovi korupční jednání nepožadoval a neví o tom, že by to chtěl jiný člen vlády.

Policisté vyšetřovali Dalíka na základě svědectví bývalého zaměstnance firmy Steyr Stephana Szücse. Ten v březnu 2011 uvedl, že lobbista požadoval 18 milionů eur (půl miliardy korun) za pokračování v nákupu pandurů. Podle spisu si o úplatek řekl na neformální schůzce v listopadu 2007 v pražské restauraci U Malířů. Předstíral blízký vztah k představitelům české vlády a to, že může ovlivnit jejich rozhodování, ačkoliv podle žalobce nemohl. Zároveň předstíral, že má vliv na zakázku.

„Nebudu vypovídat, už jsem všechno řekl,“ uvedl Dalík po poradě se svými obhájci. Před soudem svědčil Topolánek, který se v minulosti Dalíka zastával a učinil tak i u dnešního odvolacího jednání.

Topolánek zopakoval, že si stojí za dřívějšími výpověďmi. Tvrdil, že o žádném korupčním jednání nevěděl. Soud, který nepravomocně Dalíka poslal za mříže, však ve zdůvodnění rozsudku uvedl, že Dalík chtěl peníze získat pro někoho ze členů vlády. Konkrétní jméno ale soud neuvedl.

Topolánek ve své výpovědi opakovaně vyzdvihoval Dalíkovu práci. Prohlásil mimo jiné, že vyhrál ODS volby. „Byl velmi cenný,“ uvedl Topolánek.

Soudy se kauzou zabývají téměř dva roky. Kromě Dalíka se proti rozsudku odvolal i státní zástupce. Důvody odvolání teprve soudu budou vysvětlovat.

Nákup pandurů v celkové hodnotě 20,8 miliardy korun schválila v roce 2006 vláda Jiřího Paroubka (tehdy ČSSD). Koncem roku 2007 Topolánkův kabinet od zakázky ustoupil kvůli porušení smluvních podmínek ze strany dodavatele – firmy Steyr. O půl roku později ale rozhodl o nové zakázce, v jejímž rámci Česko koupilo 107 transportérů za 14,4 miliardy korun.

Newsletter