Londýnský starosta Khan kritizoval politiku šéfa strany Corbyna

Nový londýnský starosta Sadiq Khan se hned v prvním rozhovoru po nástupu do funkce vymezil vůči politice předsedy své Labouristické strany Jeremyho Corbyna, která podle něho nepřivede stranu k volebnímu vítězství. Zároveň označil kampaň před londýnskými volbami, v níž jej konkurenční konzervativní kandidát označoval za spojence islamistů, za „nepříjemnou a rozdělující“.

Volební lídr konzervativců Zac Goldsmith varoval před svým muslimským konkurentem a pokusil se získat voliče narážkami na údajné Khanovo spojení s radikály. Tato obvinění podpořil v kampani i konzervativní premiér David Cameron.

Podle Khana premiér Cameron používal taktiku „jako z učebnice Donalda Trumpa“. Londýnský starosta narážel na republikánského prezidentského kandidáta, který na sebe upozornil nejen nevybíravými útoky na své konkurenty, ale i kontroverzními návrhy, jako zákaz vstupu muslimů do USA.

„Byl jsem zklamán, že Konzervativní strana se rozhodla pro kampaň, která byla nepříjemná, negativní a rozdělující,“ řekl televizi BBC politik pákistánského původu, který zdůrazňuje, že celý život bojuje proti extremismu a radikalizaci společnosti. „Politika by měla být vedena pozitivním způsobem, aby přitáhla lidi,“ dodal Khan.

Khan také kritizoval fakt, že se Corbyn snaží pro Labouristickou stranu získat výhradně levicově smýšlející voliče a uvažuje v kategoriích „my a oni“, místo aby se pokusil přetáhnout i nevyhraněné lidi volící konzervativce, liberály či nacionalisty. Výrazně levicový Corbyn se do čela strany dostal po loňské volební porážce strany, kterou se od té doby snaží zbavit dědictví více středově orientovaných vůdců navazujících na Tonyho Blaira.

„Jde mi o to, abychom měli otevřenou náruč, a pokud budeme chtít vytvořit příští vládu, musíme mluvit se všemi, ne jen voliči labouristů, nikoli jen s jádrem našich voličů. Musím mluvit se šéfy firem, lidmi, kteří minule volili konzervativce, UKIP či zůstali doma,“ odpověděl Khan na otázku vztahující se k jeho dřívější poznámce o Corbynem vedené kampani ke čtvrtečním místním volbám, v nichž Khan získal křeslo starosty. Labouristé v billboardové kampani vyzývali voliče, aby se rozhodli, na jaké straně stojí. Khan tuto strategii odmítl a uvedl, že by se strana neměla takto vyhraňovat.

Newsletter