Lucemburský ministr: Brexit může v EU vyvolat dominový efekt

Takzvaný brexit, tedy vystoupení Británie z Evropské unie, může ve zbytku EU vyvolat dominový efekt, především pak v její východní části. V rozhovoru pro dnešní vydání německého nedělníku Tagesspiegel am Sonntag to řekl lucemburský ministr zahraničí Jean Asselborn. Britové budou o své budoucnosti v EU hlasovat v referendu už za čtyři dny.

„Není vyloučeno, že brexit povede k dominovému efektu ve východní Evropě,“ řekl Asselborn. V této souvislosti zmínil Polsko, jehož konzervativní vláda zastává k unii podobně kritický postoj jako britský premiér David Cameron.

Asselborn rovněž prohlásil, že Cameron učinil historickou chybu tím, že referendum o setrvání Británie v EU vůbec vypsal. I kdyby Londýn nakonec v evropském bloku zůstal, nevyřeší to podle něj problém negativního postoje Británie k EU.

Lucemburský ministr je ale přesvědčen, že ani případný odchod Británie nesmí Evropu odradit od jejího integračního kurzu. „Ne méně, ale více Evropy,“ dodal.

Asselborn se příští týden v sobotu, tedy dva dny po britském referendu, zúčastní v Berlíně schůzky ministrů zahraničí zakládajících zemí evropského bloku. Takzvanou šestku tvoří vedle Lucemburska ještě Belgie, Nizozemsko, Francie, Německo a Itálie.

Newsletter