Maďarsko snižuje sazby, trápí ho deflace

Maďarská centrální banka dnes po sedmi měsících obnovila cyklus uvolňování měnové politiky a snížila sazby, ačkoli mírněji oproti očekávání. Hlavní úroková, tj. dvoutýdenní depozitní sazba klesá o 15 bazických bodů na 1,95 %, rekordní dno. Analytici v průzkumu Bloomberg předpokládali snížení o 20 bps.

Krok měnové politiky následuje po poklesu spotřebitelských cen v únoru o rovné procento meziročně, nejvýraznějším od 60. let minulého století. Maďarská inflace je už několik měsíců v záporném pásmu a v únoru klesly spotřebitelské ceny meziročně o jedno procento. Centrální banka přitom v prosinci odhadla, že inflace v příštím roce bude na 2,9 procenta, což je mírně pod střednědobým tříprocentním cílem. Na dosavadní úroveň 2,1 % srazila centrální banka sazbu v červenci, a to postupně ve 24 krocích z úrovně 7 % v roce 2012.

Také polská centrální banka na počátku března snížila základní úrokovou sazbu na nové rekordní minimum 1,50 procenta. Rovněž Polsko se uvolněnou měnovou politikou snaží bojovat s prohlubující se cenovou deflací. Spotřebitelské ceny se tam v lednu meziročně snížily o 1,3 procenta, což byl jejich nejprudší pokles od začátku sledování měsíčních údajů před 33 lety. 

Newsletter