Malajsie, Čína a Austrálie přestanou hledat malajsijské letadlo

Pokud se v této sezoně nepodaří najít trosky letadla malajsijských aerolinií, bude pátrání v Indickém oceánu zastaveno. Letadlo s 239 lidmi na palubě zmizelo v březnu 2014 při letu z Kuala Lumpuru do Pekingu. Kromě Malajsie stroj hledá také Čína a Austrálie a ukončení pátrání dnes oznámil malajsijský ministr dopravy po setkání s protějšky z obou zemí.

„Protože nemáme žádné nové důkazy, rozhodly Malajsie, Austrálie a Čína zastavit pátrání, jakmile bude dokončeno prohledání oblasti 120.000 kilometrů čtverečních,“ sdělil ministr Liow Tiong Lai. Prohledat podle něj zbývá ještě 10.000 kilometrů čtverečních.

Ministr také řekl, že objeví-li se v budoucnu nové informace, díky nimž by bylo možné trosky letadla identifikovat, zváží se další kroky. V prohlášení všech tří ministrů se přiznává, že „pravděpodobnost nalezení letadla je malá“.

Vyšetřovatelé se domnívají, že letadlo se na cestě z Kuala Lumpuru obrátilo a spadlo západně od Austrálie do Indického oceánu, kam se také soustředilo pátrání. Liow dnes přiznal, že v oblasti panuje velmi špatné počasí, které hledání ztěžuje a při němž bylo poškozeno používané zařízení. Pátrací akce podle něj skončí zřejmě do prosince.

Původně se předpokládalo, že vymezené území bude prohledáno do poloviny letošního roku. Australský úřad pro bezpečnost dopravy, který operaci vede, v červnu oznámil, že se pátrací operace prodlužuje do srpna. Zatím bylo vyplaveno pouze několik kusů trosek, které podle expertů pocházejí ze zmizelého boeingu, a to na ostrově Réunion, v Jihoafrické republice, v Mosambiku a na Mauriciu.

Newsletter