Americké výnosy včera citelně rostly. Výnos 5letého bondu se dostal k nejvyšší úrovni od února 2020, výnos 30letého instrumentu vzrostl nejvíce od března 2020. Rostly i US reálné tržní sazby měřené proti inflaci ochráněnými bondy, tzv. TIPS. 10letý instrument se posunul nad -0,9 %

Mario Draghi (šéf ECB): Hotovost je pro ekonomiku pořád nezbytná

Více než tři čtvrtiny plateb v eurozóně se uskutečňují v hotovosti, která je pro ekonomiku i nadále nezbytná. A to navzdory rozmachu digitálních transakcí. U příležitosti uvedení nové padesátieurové bankovky do oběhu to dnes řekl prezident Evropské centrální banky (ECB) Mario Draghi.

„I v této digitální éře zůstává hotovost pro naši ekonomiku nezbytná,“ uvedl Draghi. „Průzkum zaměřený na využívání hotovosti ukazuje, že více než tři čtvrtiny všech plateb na prodejních místech v eurozóně se uskuteční v hotovosti. Z hlediska hodnoty transakcí je to o něco více než polovina,“ dodal.

Draghiho slova by mohla zmírnit určité obavy z postupného odklonu ECB od hotovosti k jiným formám plateb, poznamenala agentura Reuters. Loňské rozhodnutí ECB ukončit vydávání bankovky s nominální hodnotou 500 eur popudilo některé představitele německé centrální banky, podle nichž by tento krok mohl lidem omezit prostor pro uchovávání úspor v hotovosti. ECB své rozhodnutí tehdy zdůvodnila obavami ze zneužívání těchto bankovek k nezákonným aktivitám.

ECB dnes uvedla do oběhu novou bankovku s nominální hodnotou 50 eur, která má více bezpečnostních prvků. Je to již čtvrtá bankovka z nové série nazvané Europa. Stejně jako u předchozích nových bankovek je na hologramu a vodoznaku podobizna bájné řecké princezny Európy, kterou podle mýtu unesl vládce bohů Zeus a která dala název celému starému kontinentu.

Newsletter