Mayová chce s Trumpem plodné vztahy, Farage zřejmě nevyužije

Britská premiérka Theresa Mayová usiluje o plodné a silné pracovní vztahy s nově zvoleným americkým prezidentem Donaldem Trumpem, se kterým již navázala příslušné kontakty. Dnes to podle agentury Reuters oznámil její úřad, který tak naznačil, že diplomatickou pomoc někdejšího šéfa protievropské Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) Nigela Farage premiérka nevyužije.

„Již jsme se zvoleným prezidentem a jeho týmem ustavili komunikační kanály. Naši diplomaté na těchto kontaktech pracují od předvolebního období,“ uvedla mluvčí Mayové na dotaz, zda by britská vláda ocenila Farageovy rady. Dodala, že nynější vazby na Trumpův štáb fungují dobře.

Farage v sobotu Trumpa, kterého v kampani podporoval, v New Yorku navštívil, čímž se stal prvním britským politikem, který tak učinil. Stanici BBC v této souvislosti řekl, že je ochoten pomoci premiérce Mayové najít cestu k Trumpovi. Jeden z představitelů UKIP navrhl, že by se Farage mohl stát příštím britským velvyslancem ve Spojených státech.

Mayová po prezidentských volbách Trumpovi telefonicky pogratulovala a ten ji na oplátku pozval k brzké návštěvě USA. Oba politici se rovněž shodli, že vztahy mezi Washingtonem a Londýnem jsou výjimečné a že takové musejí nadále zůstat.

Newsletter