Merkelová: Ukrajina musí v zájmu investic bojovat proti korupci

Německé firmy jsou připraveny investovat na Ukrajině, pokud tam pro to budou vhodné podmínky. Kyjev musí zejména bojovat proti korupci a omezit vliv bohatých „oligarchů“, uvedla dnes německá kancléřka Angela Merkelová. Se svými poznámkami vystoupila před nadcházející návštěvou ukrajinského premiéra Arsenije Jaceňuka v Berlíně, kde mají v pátek oba lídři zahájit německo-ukrajinskou konferenci o investičních příležitostech.

Merkelová ocenila Ukrajinu za to, že nastoupila „odvážnou cestu“. Upozornila ale, že zemi zbývá udělat ještě mnoho k tomu, aby byla schopna přitahovat investice, včetně vybudování náležitého právního rámce.

„Je nutné zvrátit dominantní roli oligarchů, musí se nastolit transparentnost a bojovat s korupcí,“ uvedla Merkelová podle agentury Reuters.

Ekonomika Ukrajiny letos klesne o 12 procent po loňském propadu o 6,8 procenta, předpověděla tento měsíc Světová banka. Příští rok se však má Ukrajina ekonomika vrátit k růstu. Podobný pokles letos očekává i Mezinárodní měnový fond (MMF). Výhled ukrajinské ekonomiky se zhoršil hlavně kvůli hospodářskému dopadu přetrvávajících bojů se separatisty na východě země.

Ukrajinská vláda se snaží ukázat, že prosazuje reformy a bojuje s hluboce zakořeněnou korupcí. Výměnou za to má Kyjev během čtyř let získat od mezinárodních věřitelů zahrnujících MMF či EU celkem 40 miliard dolarů (954 miliard Kč).

Newsletter