Dolar zahajuje týden mírným růstem dolarového indexu a proti euru posunem zpět pod 1,1900 EURUSD. Koruna navazuje na páteční ztráty a oslabuje směrem k 26,10 za euro.

Mezinárodní energetické fórum řešilo budoucnost jádra v ČR

Dnes se na půdě Poslanecké sněmovny odehrálo klíčové mezinárodní energetické fórum k otázce dostavby nových jaderných zdrojů v České republice.  Fórum přineslo aktuální názor vlády na diskutovanou problematiku a zásadní událostí byla shoda státu a společnosti ČEZ, a.s. na návrhu řešení investičního modelu. To spočívá v realizaci projektu 100% dceřinou společností ČEZ, a.s. Dukovany II. 

Premiér Andrej Babiš na fóru uvedl, že cílem musí být získání kontroly státu nad průběhem přípravy a výstavby nového jaderného zdroje na základě smlouvy mezi ČEZ, a.s. a státem. 

Předseda hospodářského výboru Poslanecké sněmovny Radim Fiala akcentoval důležitost energetické bezpečnosti státu z pohledu energetického mixu.

Vládní zmocněnec pro jadernou energetiku Jaroslav Míl informoval, že na schůzi vlády dne 18. února 2019 vláda schválila nový statut stálého výboru pro jadernou energetiku, kterému bude předsedat premiér Andrej Babiš a své místo v něm najdou také opoziční poslanci. 

Předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová vyjádřila připravenost svého úřadu na všechny odborné činnosti související s certifikací celého procesu přípravy nového jaderného bloku v rámci EU. 

Fórum bylo vedeno ve vysoce odborném duchu, mnoho dotazů nepadlo, ale na dotaz týkající se problematiky minoritních akcionářů odpověděl generální ředitel ČEZ, a.s. Daniel Beneš. Zdůraznil, že si je vědom obav minoritních akcionářů a bude prosazovat řešení, které se v konečném důsledku nedotkne jejich práv. 

Ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková apelovala ve svém příspěvku na vyšší zapojení českých firem v rámci dodavatelského systému. Tímto opatřením by se České republice podařilo zachovat know-how v oblasti jaderné energetiky v hlavách českých odborníků. 

Součástí fóra byla prezentace šesti potenciálních dodavatelů nových jaderných zdrojů z Francie, Japonska, Číny, Jižní Koreje, Ruska a Kanady. 

Newsletter