Ministerstvo spravedlnosti USA zavádí nový plán boje s korupcí

Americké ministerstvo spravedlnosti dnes zveřejnilo nový plán boje s korupcí, který má příslibem menšího postihu povzbudit americké firmy, aby oznamovaly případy uplácení ze strany zahraničních partnerů. V rámci programu budou zřízeny nové prokurátorské posty a speciální oddíly Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI).

Ministerstvo svou iniciativu zahájí pilotním programem, platným po dobu jednoho roku, uvedla agentura Reuters. Společnost, která sama přizná uplácení zahraniční firmou, bude sice potrestána, ale může dostat jen polovinu z nejmenší možné pokuty stanovené americkými federálními zákony. Nebude mít povinnost podřídit se nezávislému auditu a v některých případech se dokonce bude moci úplně vyhnout trestnímu stíhání.

Nová pravidla podle ministerstva spravedlnosti přesně rozlišují situace, kdy firma dobrovolně ohlásí korupci, od stavu, kdy nejprve vyčká, zda může hrozit prozrazení. V druhém případě úplně ztrácí právo na shovívavost.

Nový plán vychází z loňského ministerského rozhodnutí, podle něhož je možné získat nárok na nižší trest jen v případě, že daná společnost oznámí jmenovitě konkrétní viníky.

Newsletter