Ministr: Rebelové ze SYRIZY proti vládě by měli odejít

Poslanci i ministři za řeckou vládnoucí stranu SYRIZA by měli odstoupit, pokud nesouhlasí s vládní politikou reforem výměnou za finanční pomoc. Řekl to dnes řecký ministr hospodářství Jorgos Statchakis. Ministr v televizi Mega TV také uvedl, že nedávno zavedená omezení pohybu kapitálu zůstanou v platnosti nejméně dva měsíce, banky by se ale mohly otevřít už příští týden.

„Jestliže poslanec levicové strany nesouhlasí s politikou vlády, měl by se zachovat podle pravidel, a pokud opravdu velmi nesouhlasí, měl by na své křeslo rezignovat,“ uvedl ministr.

V noci na dnešek při hlasování řeckého parlamentu o plánu reforem, který vláda předložila mezinárodním věřitelům, se deset poslanců SYRIZY vyslovilo proti nebo se zdrželo.

Jedním ze členů kabinetu, kteří pro reformy nehlasovali, byl ministr energetiky Panajotis. „Na jeho místě bych odstoupil,“ citovala Statchakise agentura Reuters.

Ministr také řekl, že banky by se v případě dohody s věřiteli měly otevřít v nejbližších dnech, v platnosti ale budou muset zůstat omezení výběru vkladů a zákaz převodů peněz do zahraničí. Tato opatření vláda zavedla před dvěma týdny, aby zabránila masovým výběrům a krachům peněžních ústavů. „Bude to platit ještě asi dva měsíce,“ řekl Statchakis.

Newsletter