Ministr Tomáš Petříček navštívil Severní Makedonii

Ministr zahraničních věcí ČR Tomáš Petříček navštívil ve čtvrtek 14. března 2019 Severní Makedonii, kde jednal se členy vlády v čele s premiérem Zoranem Zaevem. Tématy jednání byly bilaterální vztahy s důrazem na obchodní spolupráci a další postup Severní Makedonie v integračním procesu do EU a NATO.

Šéf české diplomacie se ve Skopji setkal s předsedou vlády Zoranem Zaevem, místopředsedou vlády pro evropské záležitosti Bujarem Osmanim a ministrem zahraničních věcí Nikolou Dimitrovem, jakož i předsedou parlamentu Talatem Xhaferim. Česká republika uvítala historickou dohodu s Řeckem, která vyřešila dlouhotrvající spor o název země a otevřela Severní Makedonii cestu do EU i NATO. 

„Severní Makedonie má za sebou v posledních měsících obrovský pokrok v integračním úsilí, včetně uzavření historické dohody s Řeckem. Je klíčové, aby Severní Makedonie pokračovala v reformních krocích. Pana premiéra a pana ministra jsem dnes ujistil o plné české podpoře v zahájení přístupových jednáních s EU letos v létě,“ uvedl ministr Tomáš Petříček. 

Česká republika silně podporuje zahájení přístupových jednání s EU v červnu 2019 a nabízí své zkušenosti s transformací a evropskou a euroatlantickou integrací. Partneři za tuto podporu poděkovali a v blízké době specifikují konkrétní potřeby. Zvláště vyzdvihli spolupráci s českými policisty. Ministr Petříček též podpořil rozvoj vzájemného obchodu a ohlásil, že se na duben 2019 u příležitosti zasedání smíšené hospodářské komise připravuje cesta české ekonomické delegace.

V rámci setkání ministr Tomáš Petříček podepsal se svým protějškem ministrem zahraničních věcí Nikolou Dimitrovem memorandum o spolupráci a pravidelných konzultacích obou ministerstev zahraničních věcí a pozval jej na návštěvu ČR. Od premiéra Zaeva převzal dopis s pozváním pro premiéra Babiše k návštěvě Severní Makedonie.

Během návštěvy Skopje se ministr Tomáš Petříček setkal také s předsedou největší opoziční strany VMRO-DPMNE (Vnitřní makedonská revoluční organizace-Demokratická strana makedonské národní jednoty) Hristijanem Mickoským a vedoucím Delegace EU Samuelem Žbogarem.

Newsletter