Ministři pro obchod dnes o dohodě s Kanadou asi nerozhodnou

Pokud se Evropské unii nepodaří uzavřít rozsáhlou dohodu o volném obchodu s Kanadou (CETA), tedy s velmi blízkým spojencem a partnerem, bude se svět ptát, nakolik je Evropa spolehlivá. Novinářům to dnes v Bruselu na jednání ministrů odpovědných za otázky mezinárodního obchodu řekla eurokomisařka pro obchod Cecilia Malmströmová. Dnešní schůzka, která měla původně potvrdit, že unie dohodu podepíše, nyní podle všeho věc jen posune na konec týdne, kdy se koná unijní summit. Situaci totiž zkomplikoval odmítavý postoj jednoho z belgických regionálních parlamentů.

O dohodě CETA, která odstraňuje překážky ve vzájemném obchodě, se mezi EU a Kanadou vyjednávalo více než šest let. Podepsána by měla být 27. října na summitu EU-Kanada. Situaci ale v pátek zkomplikoval parlament frankofonního regionu Valonsko, který odmítl dát belgické vládě zelenou k podpisu.

Ministři pro zahraniční obchod měli dnes v Lucembursku podpis definitivně schválit. Před jednací budovou protestovalo dopoledne proti uzavření smlouvy několik desítek lidí.

Nakonec to ale vypadá, že věc nechají na rozhodnutí svých vládních šéfů, kteří se ve čtvrtek sjedou do Bruselu na unijní summit. Tento vývoj dnes při příchodu zmínil belgický ministr Didier Reynders.

„Nemyslím si, že by ta dohoda mohla ztroskotat,“ komentoval dnes vývoj německý ministr hospodářství Siegmar Gabriel. Pokud se věc nevyřeší dnes, je podle něj stále ještě určitý čas.

Podle Malmströmové komise nyní dál intenzivně vyjednává „s některými zeměmi a jejich částmi“ tak, aby dokázala včas jejich obavy rozptýlit. Nástrojem k tomu by měla být „vysvětlující deklarace“.

Problémy s CETA mělo také Rakousko, zatímco Německo mohlo souhlasit až po rozhodnutí svého ústavního soudu, který odmítl podané stížnosti.

Podle ministra hospodářství předsednického Slovenska Petera Žigy je dnešek pro obchodní politiku unie klíčovým momentem. „CETA je moderní a vyvážená dohoda a po dnešku doufám v pozitivní výsledek,“ poznamenal Žiga. Připomněl, že Belgie je země, která od počátku budovala Evropskou unii, a zároveň stát s tradičně blízkými vazbami na Kanadu. Nynější pozici Belgie proto slovenský ministr chápe jen těžko.

Podle Malmströmové je jasné, že summit EU-Kanada se neuskuteční, pokud unie nebude schopna dohodu podepsat. „Chápu frustraci kanadské strany,“ poznamenala s tím, že Kanaďané byli při vyjednávání velmi trpělivý partner.

Přípravy dohody s Kanadou provázely početné protesty v řadě evropských měst. Odpůrci projektu mimo jiné tvrdí, že dohoda poskytne větší sílu nadnárodním společnostem a povede ke zhoršení potravinářských, ekologických i pracovních norem. Podle zastánců dohody naopak podpoří hospodářský růst i tvorbu pracovních míst, umožňuje například velmi široký přístup evropských firem k nejrůznějším tendrům v Kanadě, včetně těch na regionální a místní úrovni.

Ještě ostřejší spory ale vyvolává plánovaná dohoda o volném obchodu mezi EU a USA, takzvané Transatlantické obchodní a investiční partnerství (TTIP).

Newsletter