Ministry financí EU čeká debata o konsolidovaném základu daně

Především daňová problematika bude v centru pozornosti ministrů financí států EU, kteří se dnes sejdou v Bruselu. Schůzka, na které má ČR zastupovat vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš, bude pro členské země například první možností debatovat o novém návrhu Evropské komise na konsolidovaný základ daně z příjmů právnických osob.

S původní představou reformy, která počítala s konsolidovaným základem daně z korporátních příjmů, přišla komise v roce 2011, členské země EU ale plán nakonec nepodpořily.

Také nový návrh, předložený na konci října, v první fázi počítá se vznikem jednotného souboru pravidel pro výpočet zdanitelných zisků. Až poté by měla přijít aplikace pravidel na příjmy, kterých nadnárodní firmy dosahují napříč celou EU. Takto zjištěný daňový základ by se pak mezi členské země rozděloval podle dohodnutého klíče založeného například na aktivitách společností v daném státě, který by si zachoval právo rozhodovat o daňové sazbě.

Nadnárodním firmám by to mělo ztížit jejich snahy vyhnout se placení daní přesunem zisků do jiného státu. Diplomaté členských zemí jsou však před jednáním ohledně možnosti rychlého dosažení dohody poměrně skeptičtí.

Na programu ministerského jednání je také diskuse o tom, jaké třetí země blíže podrobit zkoumání, zda dostatečným způsobem s EU spolupracují právě v daňové oblasti. Příští rok chce totiž unie vytvořit seznam v této věci nespolupracujících jurisdikcí, tedy „daňových rájů“. Shoda ale zatím nepanuje v tom, které země pro seznam vůbec zvažovat, ani v tom, podle jakých přesně kritérií je posuzovat.

Slovenské předsednictví EU na program zařadilo také diskusi o pokračování přípravy přísnějších pravidel, která mají zamezit praní špinavých peněz a možnému financování teroristických aktivit. Věc se v EU probírá už rok, s prvními návrhy přišli Francouzi po listopadových teroristických útocích v Paříži.

Newsletter