Míra nezaměstnanosti v Británii nečekaně vzrostla, poprvé za déle než dva roky

Míra nezaměstnanosti v Británii se za tři měsíce do května zvýšila a vyšší byla poprvé od roku 2013. Britský statistický úřad dnes uvedl, že míra nezaměstnanosti stoupla na 5,6 procenta z 5,5 procenta za tři měsíce do dubna a počet zaměstnaných osob se snížil o 67.000.

Míra nezaměstnanosti se zvýšila poprvé od počátku roku 2013, tedy těsně předtím, než ekonomika začala silně oživovat. Ekonomové již dříve upozorňovali, že vysoký růst počtu nových pracovních míst zpomalí.

Další údaje ukázaly, že počet lidí požadujících podporu v nezaměstnanosti se v červnu zvýšil o 7000. To byl první růst od října 2012.

Celková průměrná týdenní mzda, včetně odměn, za tři měsíce do května stoupla meziročně o 3,2 procenta. Tempo růstu tak zrychlilo z 2,7 procenta za tři měsíce do konce dubna. Růst byl nejvyšší od dubna 2010, dodali statistici. Bez odměn mzdy stouply o 2,8 procenta, nejrychleji za více než šest let.

Britská centrální banka Bank of England pozorně sleduje vývoj mezd, který je jedním z vodítek při rozhodování o tom, kdy začne zvyšovat úrokové sazby ze současného rekordního minima 0,5 procenta, napsala agentura Reuters.

Newsletter