Rychlý nárůst amerických výnosů podporuje dolar, který sílí proti euru i v dolarovém indexu. Roli hraje i zhoršení tržní nálady projevující se ve výprodeji rizikových aktiv. Risk-off nálada se podepsala i na měnách regionu. Koruna oslabila nad 26,20 za euro. Aktuálně spolu se zlotým i forintem včerejší ztráty umazává.

Míra nezaměstnanosti v Česku stoupla na 6,3 %, roste i počet pracovních míst

Nezaměstnanost v České republice v červenci stoupla meziměsíčně o desetinu procentního bodu na 6,3 procenta. Bez práce tak bylo 456.341 lidí. Současně ale opět přibylo volných pracovních míst, zaměstnavatelé jich nabízeli nejvíce od prosince 2008, konkrétně 98.055. Informoval o tom dnes Úřad práce ČR. Podle něj za nárůstem počtu nezaměstnaných stojí hlavně příchod části pedagogů a dalších pracovníků ve školství na pracovní úřady. Zveřejněný nárůst nezaměstnanosti se shoduje s odhady analytiků.

„V červenci jsme zaznamenali očekávaný sezonní výkyv. Za mírným nárůstem nezaměstnanosti stojí především každoročně se opakující příchod části pedagogů a dalších pracovníků ve školství do evidence Úřadu práce ČR. Ve vyšším počtu se nám hlásili také rodiče dětí ve školním věku, kteří nemají přes prázdniny hlídání. V menší míře začali přicházet i absolventi škol,“ uvedla Kateřina Sadílková, která byla pověřena řízením pracovního úřadu.

Loni v červenci míra nezaměstnanosti činila 7,4 procenta a počet lidí bez práce od té doby klesl o 85.023, proti letošnímu červnu jich je ale o 4946 více. Z celkového počtu nezaměstnaných bylo v červenci 440.130 lidí, kteří jsou schopni okamžitě nastoupit do práce.

Počet volných pracovních míst se proti červenci 2014 zvýšil o 46.976 a proti letošnímu červnu o 1072. Na jedno volné místo tak v současné době připadá 4,7 uchazeče. Nejvíce lidí, téměř 20, se uchází o jedno místo na Bruntálsku. Následují okresy Ústí nad Labem a Karviná. Na opačné straně žebříčku skončilo Prachaticko, Domažlicko a Praha- východ, kde na jedno místo připadá shodně 1,6 uchazeče.

Meziměsíční nárůst nezaměstnanosti zaznamenalo 58 okresů, naopak v 17 regionech se snížila. Vůbec největší nezaměstnanost mezi okresy je na Mostecku, kde činí 11,9 procenta. Nejnižší mírou nezaměstnanosti se chlubí Praha – východ, kde byla v červenci 2,9 procenta.

Newsletter