Místopředseda EK: Řecku hrozí bez dohody další recese

Řecko by letos mohlo znovu spadnout do hospodářské recese, pokud se nedohodne s mezinárodními věřiteli a neobnoví finanční stabilitu. V rozhovoru s agenturou Reuters to dnes řekl místopředseda Evropské komise Valdis Dombrovskis. Řecko se z šestileté recese dostalo teprve loni, kdy jeho hrubý domácí produkt vykázal růst o 0,8 procenta.     

Letos ale na řeckou ekonomiku dopadají vleklá jednání o dohodě, která má vést k uvolnění zbylých peněz z prodlouženého úvěrového programu pro Řecko. Evropská komise v květnu zhoršila odhad růstu ekonomiky na letošní rok na 0,5 procenta z původně očekávaného tempa 2,5 procenta.     

„Nelze to vyloučit, protože finanční stabilita je podmínkou hospodářského růstu,“ odpověděl Dombrovskis na otázku, zda by ekonomika Řecka letos mohla klesnout.     

Odhad komise se opíral o předpoklad, že Řecko a mezinárodní věřitelé brzy naleznou shodu v jednáních, uvedl unijní činitel. „Nyní vidíme, že toto otálení pokračuje,“ sdělil Dombrovskis v rozhovoru na okraj návštěvy Slovinska.     

Podle řeckých statistiků klesla řecká ekonomika v prvních třech měsících letošního roku proti předešlému čtvrtletí o 0,2 procenta.     

Prodloužený záchranný program pro Řecko vyprší na konci června. Pokud se zadlužená země do té doby nedohodne s věřiteli na podmínkách, za kterých jí bude vyplacena zbývající část peněz z programu, hrozí, že nebude schopna splácet své závazky. 

Newsletter