MMF: Itálii čekají dvě desetiletí hospodářské stagnace

Itálii čekají dvě desetiletí hospodářské stagnace a ekonomické úrovně z doby před finanční krizí z konce minulého desetiletí země dosáhne nejdříve v roce 2025. Uvedl to Mezinárodní měnový fond (MMF) v dnešní každoroční zprávě o Itálii. Odhad růstu italské ekonomiky pro letošní rok fond pod vlivem nejistot spojených s rozhodnutím Británie o odchodu z EU snížil těsně pod jedno procento z dosavadní prognózy 1,1 procenta.

Výhled pro příští rok MMF Itálii zhoršil na zhruba jedno procento z jarního odhadu 1,25 procenta. Zpráva podle britské BBC konstatovala, že v polovině příštího desetiletí, kdy by Itálie mohla nejdříve dohnat ztráty utrpěné za krize, bude ekonomický výkon okolních zemí už 25-25 procent nad rokem 2008.

Třetí největší ekonomika eurozóny zažívá zejména vleklou krizi bankovního sektoru. Trpí také chronicky vysokým státním dluhem, který je při zhruba 133 procentech hrubého domácího produktu druhý nejvyšší v eurozóně po Řecku.

Italské banky se dostaly pod tlak kvůli dlouhodobě slabé domácí ekonomice. Firemní dlužníci se kvůli tomu dostávají do potíží a jejich schopnost splácet dluhy klesá. Italské banky tak tíží obří břemeno nesplácených úvěrů a budou zřejmě potřebovat významné kapitálové injekce. To ale komplikuje fakt, že jejich akcie se letos propadly o zhruba 50 procent, uvedl fond.

Případné oživení italské ekonomiky bude váhavé a ohrožovat je budou značná rizika. Mezi ně fond zařadil problémy spojené s odchodem Británie z EU, migrační vlnu a nepříznivý vývoj ve světovém obchodě.

MMF minulý týden snížil odhad růstu pro eurozónu na 1,6 procenta v tomto roce a 1,4 procenta napřesrok. Před britským referendem z konce června odhadoval fond zemí eura růst o 1,6 a 1,7 procenta.

Newsletter