MMF: Turecko letos zpomalí růst pod tři procenta

Turecká ekonomika letos zpomalí růst na 2,9 procenta z loňských čtyř procent, předpověděl dnes Mezinárodní měnový fond (MMF). Hospodářství země oslabuje zvýšená politická nejistota po červencovém pokusu o puč, propad příjmů z cestovního ruchu a vysoké firemní zadlužení, uvedl fond po pravidelných konzultacích s tureckými úřady.

Ekonomiku podkopává slabá podnikatelská důvěra spolu s otřesy na domácím i zahraničním poli. Nezaměstnanost v zemi je podle fondu „vysoká a dál narůstá“ a po zmařeném puči se výrazně prohlubuje nejistota. Vláda prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana po puči spustila rozsáhlé čistky ve státní správě a zesílila útoky na politické protivníky. Tureckem rovněž otřásají časté teroristické útoky, což letos prudce snížilo příjmy z turistiky, které jsou hlavním tureckým zdrojem deviz.

Turecké centrální bance MMF doporučil, aby nepokračovala v sérii snižování úrokových sazeb, čímž v souladu s přáním vlády podporuje spotřební výdaje a celou ekonomiku. Podle fondu by nyní měnová politika měla udržovat na uzdě inflaci, která zůstává výrazně nad vládním pětiprocentním cílem. V říjnu inflace spotřebitelských cen činila 7,2 procenta, uvedla agentura Reuters.

Newsletter