Moody’s: Praze se bude přes velké investice finančně dařit

Praha v následujících třech letech pravděpodobně udrží dobré finanční výsledky, a to i přes rozsáhlé potřeby investic do infrastruktury. Dnes o tom v tiskové zprávě s odkazem na publikovanou analýzu informovala ratingová agentura Moody’s.

Kapitálové výdaje Prahy, které se zaměřují na zkvalitnění infrastruktury, zejména v oblasti dopravy, by měly podle společnosti zůstat ve střednědobém výhledu na přiměřené úrovni okolo čtvrtiny celkových rozpočtových výdajů ročně.

Mezi hlavní investiční priority Prahy podle Moody´s patří dobudování vnitřního městského okruhu, rozšíření sítě metra a také modernizace čistírny odpadních vod. Tyto projekty prý tvoří 40 procent celkových investičních potřeb města.

Praha v letošním roce hospodaří s rozpočtem ve výši 56,3 miliardy korun. Na investice má 11,2 miliardy Kč, tedy o něco více než loni. Město počítá s celkovými výdaji 56,3 miliardy a příjmy 42,1 miliardy. Schodek pokryje příspěvek od státu. U investic je určena nejvyšší částka na dopravu, a to asi pět miliard, loni to bylo 6,7 miliardy Kč. Kromě stavby tunelu Blanka by měly jít peníze mimo jiné i na opravu Libeňského a Hlávkova mostu nebo na rekonstrukce ulic. Dalších 625 milionů plánuje město vložit do přípravy trasy metra D, konkrétně na výkupy pozemků.

„Flexibilita plánování kapitálových výdajů města, snaha udržet přiměřenou zadluženost a jeho zodpovědné řízení rozpočtu by měla pomoci udržet dobré finanční výsledky,“ uvedla analytička Moody’s Public Sector Europe Kateřina Hanzlová.

Hlavním zdrojem financování kapitálových výdajů zůstanou podle Moody´s velmi silné provozní přebytky Prahy, které v letech 2010 až 2014 činily průměrně 24 procent provozních příjmů. „Město v letech 2015 až 2017 neplánuje čerpat na krytí svých investičních výdajů nové úvěry, což by mělo přispět k udržení stávající výše zadluženosti,“ uvedla agentura.

Newsletter