MPO: Česko-čínská obchodní výměna vzrostla od roku 2013 o 60 procent

V rámci historicky první mezinárodní dovozní výstavy China International Import Exhibition (CIIE 2018) v Šanghaji dnes prezident republiky Miloše Zeman a ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková zahájili Česko – čínské obchodní fórum. Podle ministryně Novákové mají česko-čínské obchodní vztahy velmi dlouhou tradici.

V této souvislosti připomněla, že naše současná vzájemná obchodní výměna navazuje na dlouholetou spolupráci, která v příštím roce dosáhne úctyhodných 70 let od oficiálního navázání vzájemných diplomatických styků mezi oběma zeměmi, a to k 1. říjnu roku 2019.

„Podle našich statistik naše vzájemná obchodní výměna od roku 2013 vzrostla o 60 % a díky tomu se Čína v loňském roce stala pro Českou republiku třetím největším obchodním partnerem. Obchodní spolupráce ve strojírenství a dopravě jsou tradičními obory naší spolupráce,“ uvedla ve své zahajovací řeči ministryně průmyslu a obchodu České republiky Marta Nováková a dodala, že kromě těchto průmyslových odvětví se současná obchodní výměna orientuje i na příležitosti v oblastech telekomunikací, leteckého průmyslu, vědy a také například i v zemědělství a potravinářství.

Ministryně Marta Nováková v rámci Česko – čínského obchodního fóra v Šanghaji zároveň vyjádřila naději, že v budoucnu si v rámci dobrých vzájemných vztahů najde české zboží mnohem širší uplatnění na čínském trhu. „Věřím, že náš obchodní potenciál můžeme rozvíjet právě v takových oborech, jakými jsou zdravotnictví, letecký průmysl, ochrana životního prostředí, hornictví, chemický a petrochemický průmysl, energetika, zemědělství a v neposlední řadě i biotechnologie a služby,“ řekla ministryně průmyslu a obchodu ČR Marta Nováková.

Ministryně by se během dnešního dne měla setkat také s vedením města Šanghaje. Její odpolední program bude obsahovat i prohlídku českých expozic v rámci CIIE 2018. Dnes by také měla z Šanghaje s podnikatelským doprovodem přeletět na návštěvu významné čínské provincie Guangzhou, kde ji čeká další dvoudenní program.    

Newsletter