Dolar vstoupil do čtvrtečního obchodování slabší, a to proti procyklickým měnám i euru. Dolarový index klesl k hranici 90,3 bodů. Koruna včera prolomila 26,10 za euro. Kombinace silnějšího eura a ochoty riskovat pro domácí měnu znamená riziko tlaků na další posílení. Nemělo by se však jednat o výrazný posun až k 26,00 za euro.

MPO: Komise zřejmě brzy schválí podporu zelené energii v ČR

Evropská komise (EK) zřejmě brzy schválí finanční podporu pro většinu obnovitelných zdrojů energie (OZE) v České republice, takzvanou notifikaci. Vyplývá to z dnešní tiskové zprávy ministerstva průmyslu. Právě kvůli chybějícímu schválení ze strany EK loni Energetický regulační úřad (ERÚ) odmítal řadu měsíců vypsat podporu většině obnovitelných zdrojů v Česku pro letošní rok. Podporu, jejíž celková výše je přes 40 miliard korun, úřad nakonec vypsal až na základě nařízení vlády těsně před koncem roku. S postupem úřadu vedle výrobců ostře nesouhlasil také ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD).

„Můžu v tuto chvíli oznámit, že většina notifikačních řízení týkajících se obnovitelných zdrojů je nyní již věcně ukončena. Podle posledních informací, které máme k dispozici z Evropské komise, by notifikační rozhodnutí pro zdroje uvedené do provozu od 1. ledna 2016 měla být vydána nejpozději do konce srpna a notifikační rozhodnutí pro tzv. staré OZE pak nejpozději do konce září,“ uvedla dnes náměstkyně ministra průmyslu Lenka Kovačovská. Komise podle ní situaci v ČR velmi pečlivě vnímá a chce rozhodně předcházet další problémové situaci.

Dnešní informaci přivítala Komora obnovitelných zdrojů energie. „Je to dobrá zpráva, která, jak věříme, ukončí zpochybňování zákonné podpory a tím i principů právního státu,“ uvedl předseda komory Štěpán Chalupa.

Předsedkyně ERÚ Alena Vitáskovou dříve uvedla, že považuje vyplácení dotací bez notifikace za nezákonné. V lednu letošního roku odvolala z funkce místopředsedu úřadu pro oblast regulace Jana Nehodu, který výplatu svým podpisem v době její nepřítomnosti umožnil. Vyplácení podpory kritizuje také prezident Miloš Zeman. Po páteční schůzce s Vitáskovou uvedl, že je třeba udělat vše, aby dotace vyplácené do kapes solárních baronů byly co nejvíce omezeny.

Vitásková bude letos na podzim v Ostravě kandidovat do Senátu jako nestraník za hnutí Úsvit – Národní koalice. V případě svého zvolení je připravena ukončit své působení v čele ERÚ. Kovačovská dnes uvedla, že je nutné, aby notifikace OZE stejně jako nové tarify elektřiny, které ERÚ připravuje, nebyly zneužity v předvolební kampani. Mládek kandiduje do Senátu na Táborsku.

Výplatu podpory obnovitelných zdrojů energie provádí v Česku od roku 2013 Operátor trhu s elektřinou (OTE) na základě cenového rozhodnutí ERÚ. Předtím ji vypláceli samotní distributoři elektřiny. Výše podpory vzrostla ze zhruba jedné miliardy korun vyplacené v roce 2006 na 43,5 miliardy korun vyplacených loni. Celkem tak bylo na podporu OZE od roku 2006 do konce loňského roku vyplaceno již více než 205 miliard korun.

Newsletter