MŽP vydalo souhlas EIA ke stavbě úseku dálnice D49

Ministerstvo životního prostředí dnes vydalo první souhlasné stanovisko EIA k jedné z prioritních dopravních staveb určených vládou, a to ke stavbě úseku budoucí dálnice D49 Hulín-Fryšták. Obsahuje 17 závazných podmínek, které se týkají především opatření k dalšímu snížení hlukové zátěže dálnice, jako například výstavby protihlukových stěn nebo použití nízkohlučného asfaltu. Vyplývá to ze stanoviska, které má ČTK k dispozici.

Novostavba dálnice D49 je součástí hlavního silničního tahu ve směru Brno, Zlín až na hranice se Slovenskem. Měřit má přes 16 kilometrů. Stanovisko vlivů na životní prostředí EIA k dalšímu záměru pro tuto stavbu vydá úřad podle ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) ve zrychleném režimu do konce listopadu, další dvě na začátku prosince.

Do konce roku ministerstvo plánuje odsouhlasit šest z devíti prioritních staveb, pro které nebude nutné opakovat celý proces EIA. U těchto devíti staveb vyjednala česká vláda u Evropské komise výjimku. Jde o stavby, které jsou součástí transevropské sítě. Bylo jim vydáno územní rozhodnutí, disponují souhlasným stanoviskem EIA podle zákona z roku 1992 a jsou přímo stanovené nařízením vlády, doplnila mluvčí MŽP Petra Roubíčková.

Mezi uvedenými stavbami je například dálniční obchvat Českých Budějovic nebo Frýdku – Místku, nový úsek dálnice D11 do Smiřic nebo poslední chybějící úsek D1 Říkovice – Přerov.

Newsletter