Na Sinaji se zřítilo ruské letadlo s 224 lidmi na palubě – AKTUALIZOVÁNO

Ruské civilní letadlo s 224 lidmi na palubě se dnes zřítilo v centrální části Sinajského poloostrova krátce poté, co vzlétlo z egyptského letoviska Šarm aš-Šajch na jihu poloostrova a zamířilo do Ruska. Záchranáři již vyprostili z trosek více než sto těl, včetně pěti dětí. Z jiné části trosek zaslechli sténání a věří, že někteří cestující mohli přežít. Podle egyptských a ruských zdrojů šlo o charterový let s 217 ruskými cestujícími, včetně 17 dětí, a sedmi členy posádky.

Příčina neštěstí letu KGL-9268 v hornaté oblasti jižně od města Aríš není dosud známa, zatím je na to příliš brzy, uvedly úřady. Podle egyptských bezpečnostních zdrojů nic nenasvědčuje tomu, že letoun byl sestřelen. Podobné obavy vyvolává skutečnost, že na Sinaji působí islámští radikálové včetně skupin napojených na Islámský stát. Islamisté zde v posledních měsících zabili stovky egyptských vojáků či policistů a útočili i na další cíle.

Ruský prezident Vladimir Putin nařídil, aby do Egypty byly neprodleně vyslány týmy záchranářů a vyšetřovalů. Ruské úřady podle něj také musí poskytnout rodinám postižených maximální pomoc. Pomoc Egyptu v souvislosti s pádem ruského letadla nabídl Izrael.

Podle ruských leteckých služeb je postiženým letounem Airbus A320 s 224 cestujícími a členy posádky, který provozovala ruská letecká společnost Kogalymavia. Stroj mířil do Petrohradu.

„Letoun se po pádu rozlomil na dvě části. Jednu malou s ocasem stroje, která shořela, a jednu větší, která vrazila do skály. Vyprostili jsme nejméně sto těl a další jsou uvnitř,“ řekl Reuters jeden ze záchranářů. V zachovalejší části trupu podle něj zaslechli pátrací týmy sténání a hlasy a věří, že by mohly najít někoho živého.

„Podle předběžných informací letoun Airbus A320 společnosti Kogalymavia, letící na trase Šarm aš Šajch-Petrohrad, odletěl v 06:51 moskevského času (04:51 SEČ). V 07:14 nenavázal kontakt s Larnakou (na Kypru) a zmizel z radarových monitorů,“ sdělil podle agentury TASS Sergej Izvolskij, mluvčí ruského úřadu pro kontrolu leteckého provozu Rosavia.

Agentura TASS s odvoláním na káhirské mezinárodní letiště uvedla, že posádka letounu krátce před zmizením letounu z radarů žádala o přistání na nejbližším letišti. Hlásila problémy s radiostanicí. Stroj zmizel z radarů po 23 minutách od startu. Letoun byl v té době podle egyptských dispečerů ve výšce zhruba 9000 metrů.

Interfax s odvoláním na odborný portál Flightradar24 uvedl, že letoun krátce před zmizením z radarů prudce klesl na výšku 1500 metrů.

Káhira ihned vytvořila krizový štáb, který se neštěstím zabývá. Na místo dopadu, jehož nalezení ztěžovalo špatné počasí v oblasti, úřady vyslaly početné záchranné týmy včetně 45 sanitních vozů. Na místo neštěstí míří i egyptský premiér Šaríf Ismáíl s několika ministry.

Vlastní vyšetřování podle egyptského premiéra ještě nezačalo. Na místo bude vyslán technický tým, přičemž veškeré práce budou koordinovány s ruským velvyslanectvím.

Už v lednu 2004 se nedaleko letoviska Šarm aš-Šajch zřítilo charterové letadlo Boeing 737 egyptské soukromé letecké společnosti Flash Air. Zahynulo tehdy všech 148 lidí, z toho 134 francouzských turistů, kteří se vraceli domů z dovolené. Přesnou příčinu nehody se nepodařilo vyšetřit.

Newsletter