Na veletrh v Brně přišlo přes 80.000 návštěvníků, nejvíc od 2009

Na mezinárodní strojírenský veletrh, který dnes skončil v Brně, přišlo podle prvních odhadů přes 80.000 návštěvníků. Podle organizátorů je to největší počet od roku 2009. ČTK to dnes řekl mluvčí Veletrhů Brno Jiří Erlebach. Loni přišlo na výstaviště 75.200 lidí.

„Jen za první čtyři dny na výstavišti bylo přes 72.000 lidí. Dohromady s dneškem proto odhadujeme, že celkový počet překročí 80.000. Přesná čísla budeme mít k dispozici za týden,“ uvedl Erlebach.

Veletrh byl podle pořadatelů největší za posledních osm let. Do Brna přijelo 1700 vystavovatelů ze 35 zemí. Polovina vystavovatelů byla ze zahraničí. Největší zájem byl tradičně z Německa, partnerskou zemí byla letos Čína.

Číňané se loni stali třetím největším obchodním partnerem Česka a druhým největším dovozcem zboží z České republiky. Objem obchodní výměny dosáhl 20,7 miliard dolarů (498 mld. Kč). Dlouhodobým problémem je však výrazně vyšší čínský export zboží do ČR, schodek obchodní bilance se loni zvýšil o devět procent na 17,2 miliardy dolarů (414 mld Kč).

Podle projevů čínských představitelů na veletrhu by tato země chtěla do Česka dovážet mimo jiné technologie pro vysokorychlostní tratě a vlaky. Právě modely vysokorychlostních vlaků, velká mapa čínské železniční sítě a videoukázky z čínských železnic tvořily centrální a největší část čínské expozice.

Sudé ročníky strojírenských veletrhů jsou tradičně bohatší, protože se v jediném termínu konají rovněž specializované veletrhy IMT, slévárenský Fond-ex, veletrh svařovací techniky Welding, veletrh plastů, pryže a kompozitů Plastex a veletrh technologií pro povrchové úpravy Profintech.

Newsletter