Výprodejní tlak u dolaru vidíme v dolarovém indexu i proti euru a procyklickým měnám. Z měn regionu je ve ztrátě forint. Zlotý a koruna se obchoduje na úrovni dnešní otevírací ceny. Kurz domácí měny se drží kolem 25,50 za euro.

Nadace Unipetrol rozdělila 2,8 mil. korun mezi 18 středních a zákl. škol

Nadace Unipetrol rozdělila 2,8 milionu korun mezi patnáct středních škol a tři základní školy v rámci druhého ročníku grantového programu. Program, původně zaměřený na podporu vzdělávací a věděcké činnosti středních škol v oblasti chemie a přírodních věd, nadace rozšířila i na základní školy. Slavnostní předávání grantů se uskutečnilo v budově Unipetrol výzkumně-vzdělávacího centra (UniCRE) v Litvínově. Do grantového programu se letos přihlásilo celkem 24 středních škol z celé České republiky, což je oproti minulému roku dvojnásobné množství.

„Rozmanitost podaných žádostí o grant byla už podruhé skutečně pestrá,“ řekl Tomáš Herink, člen představenstva skupiny Unipetrol a člen správní rady Nadace Unipetrol. „Nejen vybavení učeben pomůckami, ale tvorba vlastních pomůcek k výuce je jistě zajímavá. Za zmínku stojí třeba tandemová výuka pro vycházející žáky základních škol. Jedná se totiž o žáky, kteří se rozhodují o svém budoucím povolání,“ dodal Herink.

Zástupci osmnácti škol se sešli v Litvínově – Záluží, aby z rukou zástupců nadace převzali symbolické šeky na své projekty. Celkem byla v druhém ročníku grantového programu Nadace Unipetrol rozdělena částka 2,8 milionů korun, a to především na vybavení školních laboratoří, na nákup pomůcek, ale také na aktivity spojené s popularizací chemie.

„Jsme rádi, že žádosti o podporu přicházejí z celé republiky a jejich počet rapidně roste. Letošní nápady a způsoby provedení jsou skutečně promyšlené a zacílené na chemii. Asi nejvíce nás zaujal projekt Khanovy školy z Prahy,“ komentovala předávání grantu ředitelka Nadace Unipetrol Julie Růžičková. Výuková videa amerického matematika Salmana Khana českým studentům zpřístupňuje pražská Khanova škola. V současné době je k dispozici 350 výukových videí s českým dabingem nebo titulky, které jsou určeny pro podporu výuky. Ve spolupráci s Nadací Unipetrol se videa rozšíří především o chemii.

Newsletter